Dom energooszczędny [cz. 5] - jak szukać wykonawców?
Zatrudnianie niewykwalifikowanych pracowników często prowadzi do sytuacji, w której na etapie wykonawstwa budynek zmienia się z energooszczędnego w... energochłonny.
Znalezienie wyspecjalizowanych fachowców, z dużą wiedzą o budownictwie energooszczędnym i doświadczeniem, którzy podejmą się wybudowania domu z uwzględnieniem norm i wytycznych to wyzwanie, zwłaszcza jeśli chcemy starać się o dofinansowanie z NFOŚiGW. Ostatecznie dopłata zostanie przyznana dopiero po zakończeniu budowy i weryfikacji gotowego, ocieplonego budynku, w którym zostanie przeprowadzony test szczelności.
Ważne jest także, aby zatrudniona ekipa trzymała się przygotowanego harmonogramu, popartego dokładnym projektem wykonawczym, w którym zawarte są wszelkie wskazówki dotyczące newralgicznych miejsc oraz etapów prac. Nad jakością i terminowością wszystkich robót powinien czuwać inspektor nadzoru - osoba mająca ugruntowaną wiedzę i potrafiąca wskazać rozwiązania wpływające na jakość domu.
Na rynku budowlanym jest wiele firm, które potrafią budować naprawdę dobrze, dokładnie i przy zachowaniu wszystkich standardów obowiązujących w budownictwie. Obok tych firm działa również masa pseudowykonawców. Różnica między nimi najbardziej widoczna jest w cenie usług. Niższe są zazwyczaj związane z kiepską jakością.
Biorąc pod uwagę fakt, że budujemy dom na co najmniej 30 lat, z całą pewnością kryterium ceny nie powinno być jedynym, które bierzemy pod uwagę. Zwykle wówczas sprawdza się przysłowie: kto płaci mniej, płaci dwa razy. Budynki energooszczędne wymagają bardzo wysokiej jakości, która wpływa na ich trwałość i szczelność powietrzną. Jeśli zdecydujemy się na budowę takiego domu przy pomocy niewykwalifikowanej ekipy, szansa na sukces spada prawie do zera. Wynikiem tego jest często informacja, że wybudowaliśmy budynek prawie pasywny. Nie ma czegoś takiego jak budynek prawie pasywny; albo dom jest pasywny, czyli wykonany został z najwyższą starannością i uzyskał założone parametry, albo jest stratą pieniędzy.
Co jest ważne przy wyborze wykonawcy domu energooszczędnego?
Tomasz Suchy, architekt, inwestor:
- Każdy dom, nawet w technologii prefabrykowanej ma etapy, które trzeba wykonać na budowie. Nawet fabryki domów gotowych oferują ich montaż zazwyczaj od poziomu zerowego, czyli na wcześniej wykonanych fundamentach. Tę bardzo ważną część konstrukcji najczęściej trzeba wykonać we własnym zakresie.
W wybranej przeze mnie technologii najważniejszy jest stały nadzór prac. Wybierając ten wariant ,wiedziałem, że będę cały czas obecny na budowie. Dlatego zdecydowałem się na lokalną, sprawdzoną ekipę. Nie miała doświadczenia w budowie takich obiektów, ale znałem ich pracę, wiedziałem, że są dokładni, stosują się do instrukcji, zachowują reżim używanych materiałów.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD.
- Więcej o:
- dom energooszczędny
Dom energooszczędny [cz. 6] - jakim sposobem prowadzić budowę?
Dom energooszczędny [cz. 1.] - co to jest?
Dom energooszczędny [cz. 2] - jak przygotować się do budowy?
Dom energooszczędny [cz. 3] - jak wybrać technologię i materiały?
Dom energooszczędny [cz. 4] - jak wybrać projekt?
Mała „rewolucja” – pustaki ceramiczne Porotherm 25 3x1/3 Dryfix
Jakie okna wybrać do domu energooszczędnego i pasywnego?
Jak zminimalizować problem przegrzewania budynków?