Dom energooszczędny [cz. 2] - jak przygotować się do budowy?
Choć parametry domów energooszczędnych są jasno określone, nie oznacza to, że każdy wygląda tak samo. Technologia, materiały i sposób prowadzenia budowy też mogą być inne.
Trzeba zacząć od zmiany myślenia o budownictwie energooszczędnym. Jest ono jak najbardziej "dla ludzi", choć niektórych przeraża wizja dodatkowych kosztów i instalowania nieznanych wcześniej urządzeń (na przykład rekuperatora).
Dużo łatwiej jest wznieść taki dom, jeśli decyzję podejmie się wcześniej. Już myśląc o projekcie trzeba pamiętać, że musi być on wyjątkowo dobrze przygotowany. Oprócz standardowej dokumentacji powinniśmy mieć projekt wykonawczy.
Dla energooszczędności znaczenie ma również kształt domu. Im bardziej zwarta, prosta bryła, tym z punktu widzenia energooszczędności lepiej. Dlatego domy takie mają zwykle kształt prostopadłościanu i dach płaski lub stromy dwuspadowy. Taki dom jest oszczędny nie tylko ze względu na koszty eksploatacji, ale również wykonania. Budowa domu o rozbudowanej bryle z licznymi załamaniami, małymi oknami będzie trudna i nie przyniesie spektakularnych efektów.
Trzeba również znaleźć odpowiednią działkę. Idealna to taka z wjazdem od północy, bez wysokich drzew i sąsiedztwa piętrowych domów, ograniczających dotarcie promieni słonecznych na południową elewację. Pozwoli to racjonalnie wykorzystać zyski ze słońca nawet zimą. Oczywiście dom energooszczędny da się postawić niemal na każdej działce. Trzeba tylko stworzyć odpowiedni projekt.
Od czego zacząć przygotowania do budowy domu energooszczędnego?
Piotr Wojtaszek - projektant, wykonawca:
- Przygotowanie do budowy domu energooszczędnego powinno się rozpocząć od poszukania odpowiedniej działki. Powinna ona spełniać wszystkie nasze oczekiwania, co do lokalizacji i idealnego sąsiedztwa oraz umożliwiać budowę domu z odpowiednio "ustawionymi" przeszkleniami na stronę ogrodu. Mając wybraną i sprawdzoną pod względem prawnym działkę, należy zastanowić się nad naszymi potrzebami - obecnymi i późniejszymi. Często okazuje się, że ogromna przestrzeń zupełnie nie jest potrzebna do funkcjonowania całej rodziny. Można przewertować tysiące gotowych projektów i skusić się na adaptację gotowego projektu do standardu nawet pasywnego. Z reguły nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ okazuje się, że i tak większość projektu jest do zmiany.
Najlepszym z punktu widzenia precyzyjnego odzwierciedlenia potrzeb każdego inwestora jest wykonanie projektu indywidualnego, skrojonego zgodnie z potrzebami przyszłych mieszkańców. Koszt wykonania takiego projektu jest wielokrotnie wyższy niż zakup gotowego, ale jest on opracowywany zgodnie z zasadami energooszczędności i modyfikowany aż do osiągnięcia określonego standardu.
Mając wybraną i zakupioną działkę oraz wykonany projekt, należy zgłosić do odpowiedniego lokalizacyjnie urzędu zamiar wykonania prac budowlanych. Istnieją dwie "drogi": pozwolenie na budowę lub zgłoszenie. Każda budowa wymaga analizy oddziaływania na środowisko i na tej podstawie wybiera się sposób załatwienia sprawy. Obie drogi są respektowane przez bank w przypadku starania się o kredyt z dotacją do budowy domów pasywnych (standard NF 15).
Po uzyskaniu możliwości budowania domu pozostaje kwestia ustalenia finansowania. Wbrew obiegowej opinii przy budowie domu pasywnego warto wystąpić o dofinansowanie do budowy domu w standardzie NF 15. Obniży to koszt budowy domu pasywnego do cen budynku tradycyjnego.
Bardzo wiele zależy od architekta i firmy wykonawczej realizującej założenia zawarte w projekcie. Odpowiednio wykwalifikowana firma wykonawcza mająca za sobą realizacje budynków pasywnych odpowiednio zweryfikowanych i zakwalifikowanych do dotacji NF15 gwarantuje inwestorom realizację budynku pasywnego. Idealnym rozwiązaniem jest sytuacja, w której projektant, wykonawca i inwestor współpracują w trakcie całego procesu realizacji projektu i budowy, przekazując sobie wzajemnie doświadczenia i sugestie.
Sama budowa domu pasywnego dla inwestora jest na tyle ciekawa, że zawsze jest on obecny na każdym etapie, dopytując, dyskutując i poszerzając swoją wiedzę, aż do etapu, gdy staje się znawcą tematu i potrafi rozmawiać merytorycznie na temat budownictwa pasywnego.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD.
- Więcej o:
- dom energooszczędny
Dom energooszczędny [cz. 4] - jak wybrać projekt?
Dom energooszczędny [cz. 3] - jak wybrać technologię i materiały?
Dom energooszczędny [cz. 5] - jak szukać wykonawców?
Dom energooszczędny [cz. 1.] - co to jest?
Energooszczędny dom Marzeny i Jarka
Realizacje domów: nowoczesny dom z dala od ludzi
Mała „rewolucja” – pustaki ceramiczne Porotherm 25 3x1/3 Dryfix
Jakie okna wybrać do domu energooszczędnego i pasywnego?