Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogrzewanie domu węglem lub drewnem - jak uzyskać ciepłą wodę?

tekst Stefan Żuchowski

Węgiel i drewno to dość tanie paliwa, więc kotły je wykorzystujące są u nas bardzo popularne. Jednak z urządzeń tych korzysta się tylko w sezonie grzewczym, dlatego poza nim ciepłą wodę trzeba przygotować w inny sposób, na przykład za pomocą pojemnościowego podgrzewacza elektrycznego. Przyda się on też wtedy, gdy głównym źródłem ciepła jest w domu kominek powietrzny (DGP).

Duże zbiorniki - zazwyczaj o poj. powyżej 200 l produkowane są w wersji stojącej
Duże zbiorniki - zazwyczaj o poj. powyżej 200 l produkowane są w wersji stojącej
Fot.: Atlantic

Pojemnościowy podgrzewacz z dodatkową grzałką
Jest on z reguły wyposażony w wężownicę, czyli rurę zwiniętą w kształt spirali i umieszczoną wewnątrz zbiornika. Przez wężownicę przepływa gorąca woda z kotła i powoli ogrzewa wodę do mycia. Na rynku dostępne są również podgrzewacze płaszczowe, w których funkcję wężownicy pełni płaszcz wodny, który powstaje po umieszczeniu zbiornika w drugim, o większej średnicy. Przestrzenią pomiędzy nimi, czyli właśnie płaszczem wodnym, przepływa gorąca woda z kotła, przekazując ciepło wodzie znajdującej się w zasobniku.
W okresie letnim palenie w większości kotłów na paliwa stałe byłoby uciążliwe zarówno dla użytkowników, jak i środowiska. Wyjątkiem są automatyczne urządzenia na pelety, z palnikiem wyposażonym w zapalarkę, ale i one zasilając jedynie zasobnik, pracują z niższą sprawnością. Dlatego w większości zbiorników umieszczona jest grzałka elektryczna. Dzięki temu zbiornik z wężownicą i grzałką zapewnia ciepłą wodę do mycia przez cały rok. Jeśli chcemy ograniczyć opłaty za prąd, warto korzystać z drugiej, tańszej taryfy, ale wówczas niezbędny jest zbiornik o większej pojemności – 150-200 l.
Uwaga! W niedużych domach z jedną łazienką (najlepiej jeśli kuchnia znajduje się blisko niej), a do tego ogrzewanych kominkiem powietrznym, można zamontować przepływowy podgrzewacz elektryczny.
Do wyboru mamy modele różniące się sposobem sterowania (elektroniczne i hydrauliczne) oraz mocą grzałek.

Podgrzewacz z pompą ciepła do c.w.u.
To urządzenie, w którym zamontowany jest zbiornik o pojemności 200-300 l, wyposażony w wężownicę do współpracy z dowolnym modelem kotła na paliwa stałe lub kominkiem oraz moduł pompy ciepła i grzałkę elektryczną. Ma ono coraz więcej zwolenników, bo działa w pełni automatycznie, więc praktycznie nie wymaga obsługi. Poza tym łączy wysoki komfort korzystania z ciepłej wody z niskimi kosztami eksploatacji. W sezonie grzewczym podgrzewamy wodę na przykład za pomocą kotła na ekogroszek, a latem wystarczy uruchomić pompę ciepła, która zużyje nawet 3 razy mniej energii niż grzałka elektryczna.

Dlaczego warto Izolować rury?
O kosztach eksploatacji i poziomie komfortu ciepłej wody decyduje nie tylko rodzaj źródła ciepła czy pojemność podgrzewacza. Bardzo ważna jest też izolacja termiczna całej instalacji ciepłej wody i cyrkulacji (jeśli jest zamontowana) oraz zasobnika. Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że jeśli nawet zastosujemy otuliny na rurze cyrkulacyjnej, ale będzie miała ona zbyt małą grubość (minimum to 22 mm, a nie 9 czy 12 mm), to musimy liczyć się ze wzrostem kosztów podgrzewania wody nawet o 30-40%.

Kiedy stosować kocioł lub kominek + kolektory i grzałkę
Jeśli w domu ogrzewanym kotłem na paliwa stałe lub kominkiem chcemy latem zmniejszyć opłaty za prąd pobierany przez grzałkę, możemy rozbudować system grzewczy o zestaw kompaktowy. W jego skład wchodzą kolektory słoneczne i zasobnik ciepłej wody z dwiema wężownicami i wbudowaną grzałką elektryczną. Zimą wodę podgrzewa kocioł, a w okresie letnim – kolektory słoneczne. Gdy jednak kilka kolejnych dni będzie pochmurnych, wówczas odpowiednią temperaturę wody do mycia zapewni grzałka.

Skomentuj:

Ogrzewanie domu węglem lub drewnem - jak uzyskać ciepłą wodę?