Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zima na budowie: jak ogrzewać budowany dom?

Cezary Jankowski

Jeżeli zdecydowaliśmy się na wybudowanie domu w ciągu jednego sezonu, musimy zadbać o to, by przed nadejściem chłodów osiągnąć dostateczny poziom zaawansowania robót. Trzeba też zadbać o zapewnienie ogrzewania i wentylacji wnętrza domu podczas prowadzenia prac wykończeniowych.

realizacje domów, budowa
Jeśli planujemy ocieplić dom metodą ETICS (styropian lub wełna mineralna wykończone tynkiem cienkowarstwowym), warto to zrobić przed nadejściem mrozów
Fot. LK & Architekci/LK&788
Jeśli nie chcemy robić na budowie przerwy na zimę, to do pierwszych dni października powinniśmy przynajmniej zamknąć stan surowy. Oznacza to, że w domu powinny być zamontowane okna i drzwi zewnętrzne, ułożone instalacje i zrobione podkłady pod podłogi. Dobrze, jeśli zdążymy również otynkować ściany i sufity - choć nie jest to warunek konieczny. Powszechnie stosowane tynki gipsowe wyschną szybciej przy sprawnej wentylacji i uruchomionym ogrzewaniu.

Jeżeli na okres zimowy zaplanowaliśmy ostateczne prace wykończeniowe (takie jak układanie podłóg, montaż drzwi wewnętrznych czy instalacja stałego wyposażenia kuchni), to pamiętajmy, że wymagają one uzyskania dostatecznego wysuszenia podłoży i utrzymywania wilgotności powietrza nie większej niż 60 proc. Przed przystąpieniem do tych robót, powinniśmy wykonać pomiary poziomu wilgotności, zwłaszcza przy montowaniu materiałów drewnianych.

Warto też pomyśleć o alarmie i monitoringu, na tym etapie budowy w domu jest już wiele drogich i łatwych do demontażu elementów.

Jak ogrzewać dom w budowie?

Sposób ogrzewania domu podczas robót wykończeniowych zależy od stopnia zaawansowania instalacji grzewczej oraz dostępnych źródeł ciepła.

Najprostsze, ale i najdroższe, jest ogrzewanie elektryczne, wykorzystujące grzejniki konwektorowe lub olejowe. Ich zastosowanie ograniczone jest jednak przez przydział mocy, czyli maksymalny pobór prądu określony przez zakład energetyczny. Jeśli wcześniej zadbamy o doprowadzenie gazu sieciowego i ułożymy przynajmniej część instalacji grzewczej, to po zamontowaniu kotła zapewnimy sobie możliwość wygodnego ogrzewania na czas robót wykończeniowych. Do ogrzewania można też wykorzystać wkład kominkowy podłączony do komina i opalany drewnem lub - przynajmniej tymczasowo - podłączyć kocioł węglowy.

Uwaga! Temperatura wewnątrz powinna wynosić przynajmniej 15 stopni C - nie tylko w czasie obecności ekipy wykańczającej dom, ale stale, aż do rozpoczęcia jego normalnego użytkowania. Niezbędne jest także zapewnienie skutecznej wentylacji, umożliwiającej odprowadzenie wilgoci powstającej przy prowadzeniu robót mokrych.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: ZOBACZ PRZYKŁAD



    Więcej o:

Skomentuj:

Zima na budowie: jak ogrzewać budowany dom?