Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak odpowietrzyć kaloryfer? Jak przygotować grzejniki na sezon grzewczy?

red. , KJT

Odpowietrzenie kaloryfera to najważniejsza czynność jaką należy zrobić w sezonie grzewczym. Czas już pomyśleć nad przeglądem technicznym instalacji grzewczej i przygotować się na kilka miesięcy ciągłego grzania.

Czas zadbać o grzejniki
Czas zadbać o grzejniki
fot. Purmo

Przegląd instalacji grzewczej pomoże uniknąć przykrych niespodzianek z grzejnikami w czasie mrozów.  Zobacz co zrobić, aby spokojnie cieszyć się panującym ciepłem we wnętrzu.

Rozpoczynając przygotowania do sezonu grzewczego, najpierw należy zadbać o oczyszczenie grzejników z zabrudzeń. Inaczej, po uruchomieniu ogrzewania zgromadzony na nich kurz zacznie się unosić. Tego typu zanieczyszczenia są niebezpieczne szczególnie dla alergików.

Jak zrobić osłonki do grzejnika?

Do czyszczenia użyj bawełnianej ściereczki, a do wewnętrznych elementów szczoteczki na długiej rączce. Przy większych zabrudzeniach można użyć wody z mydłem. Mocnych detergentów lepiej unikać, mogą uszkodzić powierzchnię grzejnika.

Odpowietrzanie kaloryfera

Po oczyszczeniu grzejników, konieczne będzie skontrolowanie ich stanu technicznego. Należy je odpowietrzyć i sprawdzić ciśnienie w instalacji. Odpowietrzenie ma za zadanie usunięcie zalegających gazów z instalacji grzewczej. Zwykle jest to powietrze, ale zdarza się również czasami wodór i siarkowodór. Obecność tych gazów może prowadzić do nierównomiernego nagrzewania się urządzenia, uciążliwych bulgotań i gwizdów.

W domach jednorodzinnych należy dodatkowo skontrolować ciśnienie wody. Wskaźnik, czyli manometr znajduje się przy kotle. Jeżeli jego wskazania odbiegają od zalecanych przez instalatora lub producenta to należy podnieść lub obniżyć poziom wody w instalacji. Służą do tego umieszczone przy piecu zawory. Głowicę termostatyczną grzejnika ustawiamy w pozycji zamkniętej (zamykamy zawór grzejnikowy), a po skończonym odpowietrzaniu wracamy do poprzedniego położenia.

04.02.2014 Olsztyn . Kot lezy na cieplym kaloryferze z podzielnikiem ciepla . Wladze Olsztynskiej Spoldzielni Mieszkaniowej zmienily sposob rozliczania ogrzewania , mieszkancy obawiaja sie wzrostu cen . Fot. Przemyslaw Skrzydlo / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: cieplo grzejniki kaloryfery ogrzewanie osm metrona /FR/
Czekanie na ciepłe kaloryfery
Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta

Jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny w bloku

Żeby odpowietrzyć kaloryfer musimy odkręcić zawór odpowietrznika znajdujący się po przeciwnej stronie termostatu, którym regulujemy temperaturę kaloryfera. Do jego zwolnienia potrzebny jest śrubokręt i małe naczynie, do którego będziemy spuszczać "napowietrzoną wodę". Żeliwne kaloryfery często się zapowietrzają ponieważ przez długie lata ich używania woda przez nie przepływająca  przetransportowała również najrozmaitsze osady, które osadziły się w żeberkach i rurach. Jeśli stwierdzimy, że odpowietrzanie żeliwnego kaloryfera nie wiele dało i jego właściwości grzewcze nie poprawiły się należy albo go wymienić na nowy, albo zdemontować i wypłukać z zalegających latami osadów.

Nawilżacze do kaloryferów

Jak odpowietrzyć kaloryfer żeberkowy

Pierwszym objawem zapowietrzenia kaloryfera jest to, że nie grzeje całą swoją powierzchnią. Jak tylko to dostrzeżemy powinniśmy działać bez zwłoki,  ponieważ długotrwałe zapowietrzenie grzejników może powodować do ich rdzewienia, a w konsekwencji trwałego uszkodzenie. Odpowietrzenie wszystkich rodzajów grzejników wygląda bardzo podobnie. Na samym początku ustawiamy termostat (regulator mocy ciepła) w pozycji zero, a następnie przy pomocy śrubokrętu powoli rozkręcamy odpowietrznik i czekamy, aż wydostanie się z kaloryfera -  w pierwszej fazie -  powietrze, a potem napowietrzona woda. Zawór powinien być odkręcony do momentu, aż zacznie płynąć z niego sama woda. Wówczas zawór szczelnie zakręcamy i czekamy aż ciepła woda z C.O wypełni kaloryfer.

Czas zadbać o grzejniki
Czas zadbać o grzejniki
fot. Purmo

Jak odpowietrzyć kaloryfer panelowy

Panelowe kaloryfery mogą być wyposażone w ręczne lub automatyczne odpowietrzniki. Przy montażu kaloryferów powinniśmy dostać specjalny klucz do odpowietrznika którym łatwo i bez wysiłku możemy rozkręcić zawór. Jeśli go zgubiliśmy równie dobrze możemy użyć monety lub śrubokrętu. Jeśli sytuacja przestrzenna wymaga zamontowanie odpowietrzników w trudno dostępnych miejscach - zwykle można je bez wysiłku odkręcić ręcznie. Najwygodniejsze są kaloryfery z automatycznym odpowietrznikiem, który sam "pilnuje" i wyrównuje poziom gazów w urządzeniu. 

Zewnętrzne powłoki grzejnika

Na koniec warto sprawdzić, czy w zewnętrznej powłoce grzejnika nie ma żadnych ubytków. Te mogą być zaczątkiem korozji. Ubytki warto uzupełnić specjalnymi lakierami w sztyfcie lub sprayu.

Grzejniki w mieszkaniu - zasłaniać czy nie?

Skomentuj:

Jak odpowietrzyć kaloryfer? Jak przygotować grzejniki na sezon grzewczy?