Brama do ogrzewanego garażu

Jeśli garaż będzie miał ocieplone ściany zewnętrzne i ogrzewanie, potrzebna jest brama o dobrej izolacyjności termicznej. Przez bramę o niedostatecznej izolacyjności mogłoby uciekać ciepło, narażając nas na sporą stratę energii i wyższy koszt ogrzewania.

Przy wyborze bramy warto zwrócić uwagę na jej współczynnik przenikania ciepła U. Im jego wartość będzie bliższa współczynnikowi U ścian zewnętrznych (zgodnie z przepisami nie może to być więcej niż 0,25 W/(m²K), tym lepiej, ponieważ mniej ciepła ucieknie na zewnątrz.

Oczywiście taka "ciepła" brama nie zaszkodzi w garażu nieocieplonym i nieogrzewanym. Nie musi wtedy jednak mieć najlepszych na rynku parametrów. Wystarczy tylko taka izolacja termiczna, dzięki której wewnętrzna powierzchnia skrzydła bramy nie będzie szroniła się zimą. Taki garaż, mimo że nie będzie ogrzewany, i tak zimą uchroni właścicieli samochodów od uciążliwości związanych ze skrobaniem szyb i usuwaniem z nich śniegu.

Ciepła brama. Spośród dostępnych na rynku rodzajów bram garażowych najlepsze pod względem izolacyjności termicznej są modele uchylne i segmentowe, zbudowane ze stalowych paneli dokładnie wypełnionych pianką poliuretanową o wysokich właściwościach termoizolacyjnych. Ale to nie wszystko. Jeśli chcemy by ciepło z naszego garażu nie uciekało, sprawdźmy, czy brama ma odpowiednie uszczelki między segmentami oraz między segmentami a ościeżnicą. Upewnijmy się też, czy ma uszczelki na wszystkich swoich krawędziach. Uszczelki powinny być trwałe, elastyczne i odporne na działanie warunków pogodowych.

Szczelna ościeżnica. Przed utratą ciepła chroni nie tylko materiał termoizolacyjny, lecz także gumowe oraz szczotkowe uszczelki, które zatrzymują wilgoć i podmuchy zimnego powietrza. Znajdują się one na obwodzie bram uchylnych lub między częściami bram segmentowych.

Na rynku dostępne są też bramy, których ościeżnica jest oddzielona od ściany garażu specjalną przegrodą termiczną. Jest to wytrzymała rama z tworzywa sztucznego z dodatkowym uszczelnieniem. Idealnie przylega ono do skrzydła bramy - po bokach i w jej górnej części. Sprawia to, że elementy konstrukcyjne bramy nie stykają się bezpośrednio ze ścianą. Taki sposób osadzenia bramy garażowej ogranicza powstawanie mostków termicznych i pozwala ograniczyć straty ciepła.

Zapisz się na NEWSLETTER . Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

Więcej o:
Komentarze (2)
Brama do ogrzewanego garażu
Zaloguj się
 • budujesie

  0

  Jeśli chodzi o bramę o najlepszych parametrach izolacyjności termicznej to zdecydowanym faworytem jest najnowszy Hormann,tegoroczny debiut na targach BAU :
  LPU 67 Thermo czyli segmentowe bramy garażowe o grubości 67 mm - zbudowane z rozdzielonych termicznie paneli o grubości 67 mm. Nowość w stosunku do innych? W odróżnieniu od rozwiązań, jakie mamy w tej chwili na rynku - grubość paneli zachowana jest tu na całej ich szerokości, a blacha zewnętrzna i wewnętrzna nie stykają się ze sobą.

  Mamy więc taką samą grubość w każdym miejscu panelu - 67 mm i dużo lepszą izolacyjność cieplną niż przy tych bramach, których panele mają zróżnicowaną grubość, czyli są "częściowo pocienione" ;). Dodatkowe zabezpieczenie przed stratami ciepła: podwójne dwuwargowe uszczelki między panelami oraz podwójna uszczelka w progu.W efekcie izolacyjność cieplna bramy LPU 67 Thermo o wymiarach 5,0 x 2,125 metra wynosi 0,91 W/(m2K), a pojedynczego segmentu - 0,31 W/(m2K).

  A, i jeszcze fo tego potrójne wzmocnienie blach, dlatego profile są bardzo stabilne.
  Super klasa. W zasadzie Hormann mogłby śmiało ochrzcić swoj nowy produkt mianem SuperBrama do SuperGarażu :)

 • 1leszczynka

  0

  Najszczelniejsza ościeżnica nie pomoże, jeśli montaż nie zostanie przeprowadzony prawidłowo a to jednak rzecz o pierwszorzędnym znaczeniu. przykład? w wyszukiwarce internetowej dobrymontaż.com. mamy poki co nazwiska 14 monterów bram i drzwi Hormanna, którzy uzyskali status DOBREGO MONTERA. Akcja Dobry Montaż bardzo sensowna. Element kampanii edukacyjnej - jak bardzo potrzebnej wiedzą ci wszyscy, którzy ucierpieli z powodu montazowych niedorobek.
  monter ktory zdal egzamin posluguje sie specjalnym certyfikatem oraz logotypem DOBRY MONTAŻ. Nazwiska tych 14 wykwalifikowanych fachowców, którzy zobowiązali się jednocześnie do przestrzegania zasad Kodeksu Etyki Dobrego Montera Stolarki Budowlanej, umieszczone zostaną w wyszukiwarce internetowej dobrymontaz.com. Ich praca podlegała będzie dalszej weryfikacji. Każdorazowo bowiem, po przeprowadzeniu montażu, korzystający z ich usług inwestor będzie mógł ją ocenić, wypełniając specjalny dokument - pozostawioną przez fachowca checklistę.
  I nie ma się co oszukiwać - to jest właściwy kierunek:) Inwestorzy, którzy coraz większą wagę przykładają do dobrych parametrów technicznych, takich jak np. wysoka izolacyjność cieplna bram garażowych i drzwi wejściowych,wiedzą że określone przez producenta wartości jeśli chodzi o te parametry dotyczą tylko produktów zamontowanych bez zarzutu. Fuszerka w trakcie montażu ma okreslone konsekwencje: produkt nie będzie spełniał oczekiwań inwestora ani pod względem walorów technicznych, ani codziennego funkcjonowania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX