Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Na co zwrócić uwagę, wybierając projekt domu parterowego?

Iwona Mere

Domy parterowe są coraz popularniejsze, jednak mogą sprawiać kłopoty projektowe. Im większa powierzchnia domu, tym trudniej ją zgrabnie rozplanować. Na co zwrócić więc uwagę, podczas wybierania projektu domu parterowego? Podpowiadamy!

22049342 https bi
Rys.: Shutterstock.com/Photographee.eu

1. Dom parterowy a duża działka

Dom parterowy wymaga większej działki niż dom z piętrem lub użytkowym poddaszem, ponieważ wszystkie pomieszczenia mieszkalne oraz zaplecze gospodarcze z garażem znajdują się na jednym poziomie, zatem ich powierzchnie sumują się, tworząc powierzchnię zabudowy wyraźnie większą niż użytkowa (dodatkowo może ją podnieść taras, ugruntowujący związek parterowego lokum z ziemią).

2. Spokojne, bezpieczne sąsiedztwo

Dom parterowy mocno wiąże się z otoczeniem; nie ma przeszkód, by każda część domu miała bezpośrednie połączenie z ogrodem. W drzwi balkonowe można wyposażyć zarówno pokój dzienny (strefę dzienną), jak i sypialnie, pralnię itp. Warto jednak zawczasu przemyśleć sensowność takich otwarć – jeśli sąsiedztwo nie jest zbyt przyjazne i atrakcyjne, mnożenie wyjść i przeszkleń od podłogi do sufitu obniży poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, a w najlepszym wypadku – narazi ich na niepotrzebne koszty. Hałas, kurz, spaliny itp. uciążliwości skutecznie zniechęcą do wychodzenia na zewnątrz, mimo że do ogrodu jest tak blisko, wysoka zabudowa na sąsiednich parcelach także ograniczy prywatność, bo sąsiedzi z wyższych pięter z łatwością zajrzą we wnętrza i na działkę niskiego budynku.



3. Wnętrza bez barier, o integracyjnym charakterze

W domu parterowym wygodnie będzie rodzinie z małymi dziećmi, osobom starszym i niepełnosprawnym ruchowo, ponieważ łatwo zadbać o całkowitą eliminację barier architektonicznych. Wyniesienie podłóg nad poziom terenu pokonamy dzięki niezbyt długiej rampie (przy drzwiach wejściowych czy zejściu do ogrodu). Wydzielenie części wspólnej zapewni wyższy poziom sufitu czy otwarcie aż po połać dachu, a nie – obniżenie posadzki (i zwyczajowe „trzy stopnie”). Poszerzenie otworów drzwiowych umożliwi przejazd wózkiem (inwalidzkim lub niemowlęcym). Montaż brodzika na poziomie posadzki łączy funkcjonalność z estetyką... Zależnie od stylu życia i osobistych preferencji – mniejszą izolację rejonu prywatnego od wspólnych pomieszczeń jedni uznają za zaletę, inni – za mankament parterowej siedziby.

4. Łatwa budowa, wykończenie wnętrz, ewentualna rozbudowa

Niezbyt duży (do ok. 150 m2) dom parterowy o prostej bryle będzie stosunkowo tani w budowie: nie potrzebuje stropów, schodów, wszystkie pomieszczenia mają proste ściany, a ich powierzchni nie okrawają skosy, dlatego łatwo je wykończyć i umeblować typowymi, gotowymi sprzętami, a czas budowy i ryzyko błędów wykonawczych ogranicza się do minimum. Istnieją też dwa dobre sposoby na rozbudowę parterowej siedziby – adaptacja poddasza (o ile zdecydujemy się na nakrycie domu skośnym dachem – czasem taki obowiązek nakłada na inwestorów miejscowy plan zagospodarowania) lub powiększenie w poziomie (co umożliwia duża działka) – zawsze lepiej uwzględnić taki wariant na etapie projektowania lub wyboru projektu gotowego oraz jego adaptacji tak, żeby operacja nie wymagała znaczących zmian w istniejącej substancji.

5. Skromny metraż

Najwięcej korzyści zyskamy wybierając dom parterowy o niewielkim metrażu – tu zyski zdecydowanie przewyższają straty czy mankamenty. Brak schodów (klatki schodowej – wycinającej część powierzchni na każdym z poziomów) to realna oszczędność miejsca, bryła może pozostać zwarta, a więc straty ciepła „uciekającego” przez przegrody zewnętrzne (ściany, dach, posadzki na gruncie) nie odbiegają znacząco od tych w wyższych budynkach, nie ma problemu z doświetleniem wnętrz położonych w centralnej części rozległej struktury, z dala od ścian zewnętrznych itp.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail

    Więcej o:

Skomentuj:

Na co zwrócić uwagę, wybierając projekt domu parterowego?