Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Prosto z budowy Domu Marzeń

opracowanie: Monika Wach/ red

Druga edycja programu Dom marzeń dobiegła końca. Zanim jednak poznaliśmy zwycięzców, obserwowaliśmy prace nad budową wymarzonego domu. Jedno jest pewne - ekipa wywiązała się w stu procentach i wszystkie prace zostały należycie wykonane. Wszystko po to, by zwycięska para była zachwycona końcowym efektem!

Piękny ogród wymaga pracy. Ale zanim zaczniemy jego urządzanie, warto poprosić o pomoc projektanta zielaeni
Piękny ogród wymaga pracy. Ale zanim zaczniemy jego urządzanie, warto poprosić o pomoc projektanta zielaeni
Fot. Cezary Piwowarski/TVN

MALOWANIE ŚCIAN I SUFITÓW

Malowanie ścian wewnętrznych i sufitów nie jest wprawdzie skomplikowaną czynnością, niemniej jednak wymaga odpowiedniego przygotowania. Nasi bohaterowie mieli nieco ułatwione zadanie, ponieważ wszystko odbywało się pod czujnym okiem Wieśka Skiby, kierownika budowy Domu Marzeń. W razie jakichkolwiek wątpliwości mogli zawsze liczyć na jego wsparcie.

Kolejność prac
Podstawowa zasada jest taka, że malujemy zawsze od góry w kierunku podłogi, czyli zaczynamy od sufitu.
W Domu Marzeń do malowania sufitów podwieszanych (wykonanych z płyt g-k na konstrukcji stalowej) zastosowano specjalny wałek (ma z boku pędzelek). Dzięki temu nie używano taśmy odcinającej (jak to najczęściej bywa), aby „oddzielić” od siebie malowane pomieszczenia. Wcześniej, przed rozpoczęciem prac, trzeba zaspoinować połączenia płyt masą do spoinowania (jeśli będzie taka konieczność nawet kilkukrotnie). Po wyschnięciu szpachlę należy przeszlifować za pomocą packi z papierem lub siatką ścierną.

Wybór kolorów
Paleta kolorów farb przeznaczonych do malowania jest naprawdę szeroka. Gdy trudno nam wyobrazić sobie efekt malowania, można skorzystać z próbników lub z wizualizera kolorów. Jest to narzędzie, dzięki któremu wirtualnie pomalujemy ściany swojego pokoju, wykorzystując komputer, tablet lub smartphone. Co ciekawe, uczestnicy programu mieli dużo swobody w doborze kolorów do poszczególnych pomieszczeń. Ostatecznie w całym domu dominują szarości i kolory ziemi, które stanowią świetną bazę dla dalszych pomysłów aranżacyjnych. Tam, gdzie było to konieczne, rodzaj farby dostosowano do funkcji użytkowej pomieszczenia.

OKŁADZINA ŚCIENNA WEWNĄTRZ

Kamień dekoracyjny to doskonały materiał wykończeniowy. Sprawdzi się zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrzach. Okładzinę z kamiennych płytek układa się w miarę łatwo, bez konieczności używania specjalistycznych preparatów czy narzędzi. W Domu Marzeń uczestnicy mieli o tyle łatwiej, że wybrali okładzinę z gotową fugą, więc nie musieli wypełniać spoin. Cegłopodobna, lekko chropowata struktura idealnie sprawdza się jako element dekoracyjny salonu, przedpokoju lub sypialni.
Płytki wytwarzane są na bazie gipsu. Przed ich montażem (czyli klejeniem), powierzchnia musi być czysta, sucha i równa, a podłoże stabilne. Klej nanosi się pacą zębatą, dociskając płytkę do ściany. W razie konieczności nadmiar kleju usuwamy.

PODŁOGI

Na podłogach w Domu Marzeń ułożono gresowe płytki drewnopodobne w jasnym kolorze. Gres pojawił się także na schodach w połączeniu z naturalnym drewnem. Płytki gresowe są bardzo praktycznym materiałem – ze względu na wysoką klasę ścieralności można je stosować we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych oraz na zewnątrz. Oferowane są w różnych rozmiarach, kolorach i, co najistotniejsze, są łatwe w pielęgnacji.
Płytki odzwierciedlające wzór drewna są najczęściej produkowane w technologii gresu szkliwionego. Niemal do złudzenia przypominają naturalne drewno rodzime oraz gatunki egzotyczne. Stąd ich duża popularność wśród inwestorów, którzy cenią sobie zarówno funkcjonalność, jak i estetykę domowego wnętrza. Poza tym taka podłoga znacznie lepiej sprawdza się w sytuacji, kiedy planujemy montaż ogrzewania podłogowego.

ŁAZIENKI

Łazienki – tu na zdjęciach jeszcze przed ostatecznym wykończeniem są zgodnie z założeniami architekta, funkcjonalne, przestronne, i jasne; charakteryzuje je minimalizm i prostota. Obok typowej ceramiki łazienkowej (wiszące miski ustępowe chowane w ścianie, umywalki) oraz urządzeń sanitarnych (kabina prysznicowa, wanna) w łazienkach zamontowano wykOnaną na wymiar zabudowę (blaty umywalkowe, szafki podumywalkowe). Ciekawym elementem w łazience na parterze jest duże lustro. Stelaż o nietypowym kształcie, na którym zostanie ono zamocowane wykonano z wodoodpornych płyt gipsowo-kartonowych. Całość zostanie dodatkowo podświetlona LED-ami. Trzeba zaznaczyć, iż duże lustro w łazience to bardzo sprytny zabieg. Dzięki takiej szklanej tafli, którą wykorzystujemy do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, możemy także optycznie powiększyć i rozjaśnić przestrzeń.
Jest to też idealna dekoracja, dlatego warto zadbać o jego kształt, wykończenie czy wzór.

WOKÓŁ DOMU

Dom to nie tylko okna, dach, ściany i wyposażenie. Równie ważne jest jego otoczenie zewnętrzne. Przydomowy ogród możemy urządzić w różny sposób, ogród Domu Marzeń ma cechy stylu japońskiego. Ogród w stylu japońskim jest coraz popularniejszy w naszym kraju – charakteryzuje się prostotą, naturalnością i elegancją. Chociaż – jak zdradził nam architekt Hernan Gomez – wykorzystano w nim także polskie rośliny – buk (przycinany przez 7 lat ma kształt znajomego drzewka bonsai), chryzantemy.

Mała architektura
W ogrodzie nie powinno zabraknąć elementów małej architektury: ławek, strumyków, pergoli. Równie pięknie prezentuje się oczko wodne. To w Domu Marzeń zostało podzielone kładką (mostkiem). Przed budową oczka warto wcześniej rozplanować prace, bo nie jest to łatwe zadanie. Zaczynamy od wykopu pod nieckę. Jego głębokość zależy od rodzaju niecki. Jeśli to gotowa wytłoczka, to do niej dopasowujemy wykop, jeśli dno i brzegi mają być uszczelnione folią, można puścić wodze wyobraźni.

Nawierzchnia
Jak twierdzi projektant Domu Marzeń ogród, wraz ze ścieżkami, nawierzchniami, wyposażeniem ma stanowić jedną spójną stylistycznie całość. Dlatego zarówno na podjazdach, jak i ścieżkach ułożono kostkę betonową w znajomych kolorach. Obecnie oferowane na rynku kostki betonowe pozwalają stworzyć w ogrodzie ciekawe, niepowtarzalne i trwałe nawierzchnie.

MÓWI ARCHITEKT HERNAN GOMEZ, AUTOR PROJEKTU DOMU MARZEŃ:

Ten dom, podobnie jak ten z poprzedniej, edycji jest bardzo funkcjonalny, ma czytelne podziały i będzie wykończony w nowoczesny, niestandardowy sposób. Śmiem twierdzić, że takich wnętrz jeszcze nie mieliśmy okazji obejrzeć. Będą na miarę XXI wieku, wręcz kosmiczne. Do wykończenia wszystkich pomieszczeń zostaną wykorzystane najlepsze materiały, całość będzie elegancka i luksusowa zarazem.
Ten dom jest otwarty – zarówno wewnątrz, jak i na otoczenie. Na pewno ma swój charakter, nie można powiedzieć, że jest typowy. Każdy metr jest starannie przemyślany, a aranżacja spójna i komfortowa. Jest jak garnitur szyty na miarę. W Domu Marzeń nie znajdziemy zbędnych dodatków i dekoracji, dominuje prostota i minimalizm. Dzięki temu mamy poczucie porządku i harmonii.
Efekt ten wzmacniają dodatkowo kolory zastosowane we wnętrzach. Dominuje ècru, szarość betonu, kolory ziemi. Dotyczą one nie tylko ścian – w tych barwach są też okładziny ścienne, podłogowe, zabudowa kuchenna, meble w łazienkach. Warto dodać, iż zostały one zrobione przez stolarza, na zamówienie. Dzięki temu są niepowtarzalne. Żeby trochę uciec od tej elegancji kolorystycznej, w niektórych pomieszczeniach (łazienka, pokoje dziecięce) zdecydowaliśmy się na nieco ostrzejsze akcenty: niebieski, burgund, a nawet czerń.
Dopełnieniem aranżacji wnętrz w Domu Marzeń jest energooszczędne oświetlenie ledowe.
Na końcu warto wspomnieć, że całość – czyli dom, ogród i wnętrza – to jedna spójna całość w otoczeniu podobnych zabudowań, jako że jesteśmy w środku osiedla domów jednorodzinnych Osiedle Wilanówka.

Skomentuj:

Prosto z budowy Domu Marzeń