Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Okna dachowe - jaki wybrać rodzaj? Jak montować?

opracowanie: Iwona Szczepaniak

Znane od ponad dwudziestu lat okna dachowe są obecnie najpopularniejszym sposobem doświetlenia wnętrz pod dachem stromym. Ich wybór na rynku jest bardzo duży, dlatego warto wiedzieć, jakie są ich rodzaje, możliwości otwierania, czy ma znaczenie, w jakim pomieszczeniu będą montowane i na co zwrócić uwagę przy montażu?

22638197 https bi
Fot. Shutterstock/Radovan1

Okna połaciowe stały się nieodłącznym elementem dachów stromych. Są najprostszym i najefektowniejszym sposobem naturalnego doświetlenia wnętrz na poddaszach. Można je wstawić w połać w dowolnym momencie, zarówno podczas układania pokrycia, jak i wtedy, gdy dach jest już gotowy. Wmontowane w płaszczyznę połaci okna nie wpływają na zmianę kształtu dachu. Dla jego wyglądu nie ma więc znaczenia, w którym miejscu zostaną one zamontowane. Dużo większy wpływ ma to jednak na doświetlenie wnętrz. Liczy się więc liczba przeszkleń, ich wielkość, rozmieszczenie i usytuowanie względem stron świata. To wszystko przesądza o ich dużej popularności.

Oferta okien dachowych jest tak bogata, że wybór jest dużą przyjemnością i jednocześnie niemałym wyzwaniem. Kupno okna dachowego może być dość kłopotliwe, zwłaszcza jeśli się na tym nie znamy. Okno powinno być nie tylko ładne, ale przede wszystkim funkcjonalne i zaopatrzone w takie rozwiązania, które pomagają utrzymać w pomieszczeniach jak najwyższy komfort. Nie obowiązuje przy tym zasada, że wszystkie okna w domu powinny być takie same. Najlepiej dopasowywać je do konkretnego pomieszczenia.

O tym, czy dokonaliśmy dobrego wyboru, przekonamy się zazwyczaj dopiero, gdy okno jest już zamontowane i z niego korzystamy. Jednak mając odpowiednią wiedzę jeszcze przed wybraniem się do sklepu, zwiększamy szansę, że będziemy zadowoleni z podjętej decyzji.

    Więcej o:

Skomentuj:

Okna dachowe - jaki wybrać rodzaj? Jak montować?