Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pielęgnacja trawnika po zimie

Pressland, KJ

Pielęgnacja trawników po zimie? Lifting trawnika jest wręcz potrzebny po zimie. Wczesna wiosna to moment na regenerację terenu przydomowego. Dzięki temu murawa będzie w dobrej formie. Jeśli zależy nam na tym, aby trawnik co roku prezentował się bardzo dobrze – to i co roku po porze zimowej należy o niego zadbać.

Trawnik po zimie
Trawnik po zimie
Fot. Shutterstock/SingjaiStocker

Trawnik pielęgnacja po zimie d czego zacząć regenerację trawnika?

Prace przy trawniku powinny rozpocząć się wtedy, kiedy rozmarznie i obeschnie. Nie warto chodzić po trawniku jeszcze nasiąkniętym wodą, ponieważ powstaną głębokie ślady i trawnik na pewno nie będzie wyglądać estetycznie. Na dodatek, w odciskach często zbiera się woda, co doprowadza do miejscowego zagniwania systemu korzeniowego.

Trawnik po zimie - 8 najważniejszych czynności

Trawnik po zimie grabienie

W pierwszej kolejności należy dokładnie wygrabić liście z trawnika, a także pozbyć się gałązek, reszty suchych źdźbeł oraz innych zanieczyszczeń w obrębie trawnika.
Dobrze będzie skorzystać  z szerokich grabi do liści. Po tych wstępnych pracach można już ocenić jaki jest stan trawnika po zimie. Można sprawdzić, czy pod darnią nie ma warstwy filcu lub czy nie doszło do zakażenia pleśnią śniegową. Flic to zbita, dosyć gęsta warstwa, jaka powstaje z gnijących liści, korzeni, zaschniętych źdźbeł traw oraz z mchów.

Pielęgnacja trawnika po zimie - 8 kroków do pięknego trawnika

Trawnik po zimie wertykulacja

Jeśli warstwa ta jest zbyt duża to należy przeprowadzić wertykulację przy użyciu specjalnego urządzenia. Wertykulacja jest konieczna, ponieważ warstwa filcu utrudnia dopływ powietrza do korzeni murawy oraz zatrzymuje wilgoć na powierzchni, w żaden sposób nie pozwalając jej wnikać w glebę. Skutki można zauważyć, kiedy wertykulację przeprowadzi się dwukrotnie, wzdłuż obu krawędzi trawnika, a także prostopadle na całej powierzchni.

Wiosenne prace na trawniku

Trawnik po zimie - dosiewanie

Po przeprowadzonej wertykulacji można dosiać trawę w puste miejsca. Wówczas należy zastosować specjalne mieszanki regeneracyjne, w jakich znajdują się nasiona i nawozy odpowiadające za wzrost młodej trawy. Miejsca, gdzie trawa będzie uzupełniana przekopuje się widłami oraz dosypuje piasek. Ma to na celu napowietrzenie. Później trawnik wymaga też wałowania oraz obfitego podlania. Kiedy wiosną na trawniku widać kałuże, to oznacza, że po zimie podłoże za bardzo się zagęściło. Często wymaga to podcięcia darni. Później należy ją silnie docisnąć, a trawnik zawałować i mocno podlać. Zimową chorobą trawnika jest pleśń śniegowa i chociaż nie pojawia się zawsze to jeśli będzie to konieczne to należy się jej pozbyć. Pierwszym objawem takiej pleśni są żółknące fragmenty trawy, mające średnicę około 20 centymetrów. Jeśli zasięg pleśni się powiększa to trawnik należy spryskać środkami grzybobójczymi.

Trawnik po zimie co robić ?

Do innych czynności pielęgnacyjnych, równie ważnych i istotnych pod kątem dbania o trawnik wiosną zalicza się nawożenie trawnika. Intensywna wegetacja trawy w pierwszej dekadzie kwietnia jest dobrym momentem, aby obficie podlewać trawnik. Można do tego stosować wieloskładnikowe nawozy mineralne z azotem lub kompost. Jeśli trawnik był zaniedbany w latach ubiegłych to należy regularnie usuwać chwasty i mchy. Okres, w jakim murawa dojdzie do dobrego stanu uzależniony jest od tego, jak duży był stopień zachwaszczenia.

Koszenie trawnika po zimie

Oczywiście, do podstawowych czynności wliczających się w pielęgnowanie trawnika po zimie jest regularne koszenie. Zabieg ten nie tylko poprawia wygląd trawnika, ale również sprawia, że trawa się zagęszcza i tworzy zwarty „dywan”. Ważne jest to, by unikać zbyt niskiego strzyżenia, poniżej 2,5 centymetra, co osłabia rośliny i sprawia, że kiełkują między nimi chwasty. Pierwsze koszenie wykonujemy w kwietniu lub na początku maja.
Potem należy je powtarzać co około 10 dni aż do końca sezonu. Dobre koszenie opiera się na tym, że kosiarka powinna ciąć ostro, nie szarpiąc źdźbeł. Jeśli do tego kosiarka potrafi rozdrabniać ścięte czubki to resztki można zostawić na murawie. Jest to tak zwane mulczowanie, po czasie sprawiające, że trawa jest użyźniona. Trzeba też pamiętać o tym,
że wiosną swoją aktywność zaczynają krety. Tworzą one nowe kopce. Kretowiska szpecą trawnik, dlatego warto pozbyć się kretów używając elektronicznego odstraszacza.

    Więcej o:

Skomentuj:

Pielęgnacja trawnika po zimie