Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kiedy podlewać trawnik?

MP, KJ

Kiedy podlewać trawnik? Rano czy wieczorem? Ile razy w ciągu tygodnia? Odpowiedzi na te trudne pytania pomogą Wam stworzyć przepiękny i zdrowy trawnik.

Trawnik podlewanie
Kiedy podlewać trawnik
Fot. Krysiak

Podlewanie trawnika

Właściwa pielęgnacja trawnika to obowiązek każdego właściciela. Trawnik wymaga regularnego koszenia, podlewania i nawożenia. Tylko wtedy mamy pewność, że trawa będzie rosła piękna i zdrowa. Konkretne zabiegi trzeba wykonywać w określonym terminie. W okresie suszy  starajmy się chodzić po murawie, gdyż trawa jest wtedy bardzo delikatna i łatwo ulega ukoszeniu.

Sprawdzone sposoby na piękny trawnik

Kiedy podlewać trawę?

To najczęstsze pytanie, jakie słyszą ogrodnicy. Jest kilka prostych zasad, które pomogą pomogą utrzymać trawnik w doskonałym stanie przez cały sezon. Nasza trawa nie podda się upałom a nawet suszy, ciesząc oczy nawet w gorące dni.

Podlewanie trawnika -od kiedy?

Trawnik zaczynamy podlewać pod koniec wiosny i tylko w tych miejscach gdzie się pojawiają suche plamy. Latem podlewamy w miarę potrzeb. Jeśli koniec lata jest bardzo upalny to trawnik podlewamy obficie - nawet dwa ray dziennie.

Jak długo podlewać trawę?

Czas podlewania trawy zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj trawy, warunki pogodowe, gleba i wiek trawnika. Warto dostosować ilość podlewanej wody do potrzeb trawnika.

Dla większości trawników, zalecany czas podlewania wynosi około 20-30 minut, aby woda miała szansę wsiąknąć w glebę na odpowiednią głębokość. Jednakże, jeśli posiadamy system nawadniania kropelkowego lub system zraszania, czas podlewania może być inny i dostosowany do potrzeb danego trawnika.

Ważne jest, aby monitorować stan trawnika i dostosować czas podlewania w zależności od jego potrzeb, aby uniknąć przelania lub niedostatecznego nawodnienia.

Trawnik po zimie - 8 najważniejszych czynności

Do kiedy podlewamy trawnik

Trawnik podlewamy do jesieni. We wrześniu i październiku podlewamy okazjonalnie tylko wtedy, gdy jest bardzo sucho.

Podlewanie trawnika w dzień

- Najlepszą porą dnia na podlewanie są godziny poranne, kiedy słońce jeszcze nie przygrzewa. Można również podlewać wieczorem, ale długo utrzymująca się wilgoć czyni trawę bardziej podatną na choroby grzybowe - zauważa Grzegorz Kowalczyk, ekspert w firmie Krysiak. Tłumaczy, że w ciągu dnia nie zaleca się podlewania ze względu na silne słońce i szybkie parowanie wody. Ponadto promienie słoneczne, działając jak soczewka, skupione poprzez kropelki wody mogą trawę spalić.

Jak często podlewać trawę?

Trawy nie trzeba podlewać codziennie. Lepiej robić to co 2-3 dni ale bardziej intensywnie, przeznaczając  na 1m2 ok. 8 do 12 litrów wody. Uzyska się wówczas lepszy efekt. W przypadku nawadniania uruchamianego automatycznym zegarem warto zaopatrzyć się w czujnik, który automatycznie wyłączy nasze nawadnianie kiedy pada deszcz. Dzięki temu nie tyko oszczędzimy energię i pieniądze, ale zagospodarujemy naturalne zasoby środowiska.

Renowacja trawnika krok po kroku

Podlewanie trawnika - zraszacze

Mały trawnik możemy z powodzeniem podlać sami. Najlepiej nadaje się do tego wąż ogrodowy z zamontowanym zraszaczem pistoletowym umożliwiającym regulację strumienia wody. Do większych przestrzeni z pewnością przyda się przenośny zraszacz. statyczny, wahadłowy czy rotacyjny.   - Ustawiony w wybranych miejscach ogrodu rozpyli wodę równomiernie. Na dużym obszarze najlepiej sprawdzi się system automatycznego nawadniania ze zraszaczami wkopanymi w ziemię w takich miejscach, by podlewały w sumie całą powierzchnię. Aby zwiększyć strumień wody, dzieli się powierzchnię ogrodu na sekcje, a automatyczny zegar uruchamia zraszacze po kilka w określonym czasie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kiedy podlewać trawnik?