Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wysiew trawy - krok po kroku

Małgorzata Szymczykiewicz, Katarzyna Jodłowska

Ponieważ kilogram nasion wystarcza zwykle do obsiania 40 m2 gleby, przed wysiewem trawy jak najdokładniej zmierzyć powierzchnię terenu pod planowany trawnik.

Sianie trawnika
Sianie trawnika
Fot. Shutterstock/FrankHH

Zakładamy trawnik „od zera”

Gdy chcemy założyć nowy trawnik musimy przede wszystkim zadbać o podłoże, a więc przed nami „prace ziemne”. Inwestycję wykonujemy dopiero wówczas, gdy na działce wybudowane zostały już elementy małej architektury, wytyczone nawierzchnie i posadzone rośliny. Zaczynamy od uprzątnięcia przestrzeni z chwastów, a jeśli na posesji prowadzona była budowa, konieczne jest też usunięcie resztek gruzu czy innych materiałów budowlanych. W przypadku, kiedy zaplanowaliśmy ułożenie podziemnej instalacji nawadniającej lub drenażu, to kolejnym krokiem jest właśnie montaż tych rozwiązań.

Następnie teren przeznaczony pod wysiew przekopujemy na głębokość szpadla. Najlepsze warunki do rozwoju trawa ma na ziemi żyznej, próchnicznej i średnio wilgotnej. Gdy dysponujemy innym podłożem, poprawiamy jego właściwości poprzez zmieszanie z bardziej urodzajną glebą lub kompostem. Teraz przydadzą się grabie, którymi wyrównujemy powierzchnię, ubijamy ją, montujemy też obrzeża trawnikowe i gdy to konieczne, ponownie usuwamy chwasty.

Kiedy siać trawę?

To najbardziej popularne pytanie wśród początkujących ogrodników. Trawę możemy siać jak ziemia po zimie stanie się miękka i ciepła. Zwykle ten termin przypada na drugą połowę kwietnia. Siać można do końca maja nim nadejdą upały.

Jak siać trawę?

Do kiedy można siać trawę jesienną?

Ja letnie temperatury zelżeją na końcu sierpnia znów możemy zacząć wysiewać trawę. Nie należy jednak przeciągać tego terminu gdyż nasiona muszą mieć czas na wykiełkowanie i zahartowanie się na zimę. Ostateczny termin to koniec września.

Kiedy można siać trawę łąkową?

Tak ostatnio popularną łąkę kwietną możemy siać w dwóch terminach: od połowy kwietnia do końca maja ido drugiej połowy sierpnia do końca września.

Jak siać trawę - krok po kroku

Im staranniej przygotowana gleba, tym ładniejszy trawnik. Na około tydzień przed zaplanowanym siewem nawozimy więc teren dopasowanym do rodzaju podłoża nawozem. Ważne jest zastosowanie środka zgodnie z zaleceniami producenta, aby osiągnąć pożądany rezultat. Kolejny etap to wysiew nasion, który najlepiej przeprowadzić przy bezwietrznej, ciepłej i wilgotnej pogodzie – ziemia musi być lekko wzruszona za pomocą grabi oraz wilgotna. Nasiona należy przykryć cienką warstwą gleby, poprzez jej zagrabienie, a potem zwałować i delikatnie podlać. Po około 15 dniach rośliny zaczną kiełkować, a my będziemy mogli obserwować, jak rośnie nasza przyszła murawa. Gdy trawa wyrośnie na ok. 10 cm, możemy rozpocząć pierwsze, delikatne koszenie.

Nic tak nie cieszy, jak samodzielnie wykonana praca, przynosząca oczekiwane efekty. Bujna, soczysta trawa zdobi posesję i zachęca do spędzania czasu w ogrodzie. Jeśli zadbamy o odpowiednie przygotowanie gleby, będziemy mogli korzystać z żywej zieleni przez cały sezon wiosenno-letni. W jej utrzymaniu w dobrym stanie pomogą nam zaś poręczne narzędzia, które zapewniają komfort użytkowania i długoletnią żywotność.

Zakładanie trawnika>>>

Sianie trawy - renowacja po zimie

Po okresie zimowym trawa budzi się do życia, a naszym zadaniem jest jej w tym pomóc. Pierwszą czynnością powinno być więc wygrabienie darni, żeby usunąć suche źdźbła i obumarłe, gnijące części roślin, pod którymi mogą rozwijać się grzyby oraz pleśnie. Dzięki temu pobudzimy wegetację murawy, ułatwiając rozwój młodych liści i wnikanie wody do podłoża. Jeśli zauważymy, że trawnik jest zbity, to warto również zastosować aerację. Zabieg ten polega na nakłuwaniu podłoża na głębokość ok. 8-10 cm, co rozluźnia glebę i zapewnia odpowiednie napowietrzenie korzeni.

Kolejnym krokiem przy renowacji jest łatanie dziur i dosiewanie w „łyse” miejsca nowej trawy. Działkę w przeznaczonych do wysiewu miejscach trzeba najpierw oczyścić z chwastów i kamieni, spulchnić, a następnie nasiona wymieszać z próchniczą ziemią i przygotowaną w ten sposób mieszankę rozsypać tam, gdzie chcemy przywrócić murawie pierwotny wygląd. Pamiętajmy też o regularnym podlewaniu, żeby umożliwić młodym roślinom wzrost. Inną metodą na pozbycie się ubytków jest wykopanie i przeniesienie fragmentu darni z innego miejsca.

Sianie trawy -  narzędzia

Jakich narzędzia ułatwią nam działanie? Przy grabieniu trawników o dużej powierzchni dobrze sprawdzą się grabie wachlarzowe, przy mniejszej przestrzeni można sięgnąć natomiast po poręczne grabie pięciozębne z drewnianym trzonkiem. Pod ręką warto mieć też ocynkowane wiadro, do którego wrzucimy usunięte resztki (ocynk zapewnia ochronę przed korozją i działaniem czynników atmosferycznych). Do aeracji muraw o większym metrażu stosuje się aerator, lecz jeśli teren jest niewielki, to do nakłuwania gleby można użyć wideł, a nawet motyki w widełkami. Szpadel ogrodniczy i łopata piaskowa będą zaś niezbędne przy renowacji zielonego dywanu. – Podstawowe ogrodnicze narzędzia ręczne są uniwersalne i posłużą nam zarówno do prac związanych z trawnikiem, jak i w ogrodzie warzywnym. O trawę musimy dbać cyklicznie, a przecież nie chcemy za każdym razem kupować do tego nowych sprzętów. Najlepiej więc postawić na trwałe rozwiązania, które są oznaczone logo producenta, a nie wyroby „no name”, co do wytrzymałości których nie mamy żadnej pewności.

    Więcej o:

Skomentuj:

Wysiew trawy - krok po kroku