Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogród atrakcyjny cały rok. Ogród pełen kwiatów

Małgorzata Łączyńska

Ten stworzony damską ręką ogród jest idealnym miejscem do relaksujących spacerów w poszukiwaniu kolorów, zapachów oraz... smakowitych owoców.

KATARZYNA WOLSKA-POCIASK, projektantka ogrodów, www.resgal.pl.
KATARZYNA WOLSKA-POCIASK, projektantka ogrodów, www.resgal.pl.
Fot. Ogrody Rasgal

Pomysł był prosty - mówi pani Katarzyna Wolska-Pociask, właścicielka prezentowanego ogrodu, ogrodniczka i projektantka w jednej osobie - otulić dom roślinami kwitnącymi wiosną, żeby jak najwcześniej chciało się wybiec na dwór. Oddalone strefy ogrodu kryją letnie i jesienne pokusy. A zimą? Zimą miło jest rozkoszować się w domowej oranżerii kwitnącymi storczykami i owocującymi cytrusami i spoglądając przez okna na śpiący pod śniegiem ogród, czekać kolejnej wiosny.

Projektantka stworzyła ten ogród dla siebie i rodziny, lecz z radością pokazuje go tym, którzy marzą o własnym zielonym azylu. - Lubię wędrować po jego ścieżkach z moimi klientami - wyznaje pani Katarzyna - i patrzeć, jak błyszczą im oczy, gdy odkrywają urodę kolejnych roślin. Gdy budzą się w nich marzenia.

REPREZENTACYJNIE OD FRONTU

Od strony ulicy posesję osłania gęsty szpaler iglaków, lecz dom otulają rośliny liściaste. Wiosną kwitną magnolie, otwierają się czerwone kwiatki płożącego pigwowca. Potem żółto świeci złotokap, lśni purpurą rosnący obok drogi wjazdowej perukowiec 'Royal Purple'. Pełnia lata należy do złocistej katalpy 'Aureum', czerwonolistnej jabłoni i wytwornego tulipanowca, ulokowanych na obrzeżach obszernego ogrodu wejściowego. Ukrytą za domem strefę rekreacyjną dodatkowo osłania grupa wysokich iglaków. To m.in. sosna czarna, jodła koreańska, świerk wężowy oraz świerk 'Maigold' o miękkich jasnych przyrostach.

W GŁĘBI OGRODU

Każdego, kto odwiedza ogród pani Katarzyny, zachwycają nade wszystko kolory. Wczesną wiosną - odcienie różu i bieli magnolii oraz różaneczników. Latem - liliowce, irysy, lilie i róże na rabatach. Wszystko pośród dużych kompozycji drzew i krzewów o różnobarwnym ulistnieniu. Prawdziwym hitem letniego sezonu jest ogród wodny. Nie ma osoby, która nie zechciałaby zatrzymać się dłużej na wysepce, gdzie króluje ciemnoczerwony klon palmowy 'Dissectum Nigrum'. W nastrój relaksu wprawia tu cichy plusk kaskady, zachwycają urodą kwitnące irysy i nenufary. Cały układ wodny (dwa akweny z wyspą, kaskada i 30-metrowy strumyk, który kończy bieg w małym, zarośniętym szuwarami oczku) został pomyślany jako samooczyszczający się system.

Dużym powodzeniem cieszy się latem ognisko i hamak z moskitierą powieszony w delikatnym cieniu białokorych brzóz 'Doorenbos'. Jesienne atrakcje to również imponujące wrzosowisko czy festiwal różnych odmian hortensji oraz hibiskusów. Miłą niespodzianką dla odwiedzających ogród są rosnące tu i ówdzie drzewa i krzewy owocowe. Dzięki temu można przez cały sezon coś "skubnąć", i to nie tylko poczciwe jabłko, gruszkę lub porzeczki, ale także jagody kamczackie lub goji czy smakowite borówki amerykańskie.

PARK I KOLEKCJA

Rozległa posesja zajmuje 70 arów. To długi na 180 m pas gruntu położony na leciutko nachylonym, południowym stoku wzgórza. Większość terenu (50 arów) to tzw. stary ogród - powstała przed 17 laty część parkowa. Ostatnie sezony pani Katarzyna poświęca na budowanie nowego fragmentu ogrodu. Zagospodarowuje 20 arów i rozmyśla o ogrodzie kolekcyjnym własnej szkółki roś-lin ozdobnych (ResGal). Stare i nowe fragmenty ogrodu funkcjonują jako spójna całość. - Moją nauczycielką jest natura - wyjaśnia. Wierzy, że jej praca, także projektowa, choć odrobinę przyczyni się do upiększenia ogrodów Podkarpacia.

PRACE I RADOŚCI

Właścicielka najbardziej lubi patrzeć na rozwijające się liście, kwiaty, wychodzące z ziemi pędy bylin. Latem układa w domu kolorowe bukiety. Wszystkie prace wykonuje samodzielnie. - Moje serce ogrodnika nie wytrzymałoby, gdyby robił to ktoś inny - mówi pani Katarzyna. Lubi wiosenne cięcie roślin, formowanie iglaków. Jeździ po terenie małym traktorkiem kosiarką.

Część parkowa nie wymaga wiele pielenia. Właścicielka żartuje, że usuwa tu chwasty, trzymając w drugiej ręce aparat fotograficzny. Z pasją rejestruje życie ogrodu i dzieli się tą radością w internecie. Tutaj też spędza wakacje, pozwalając sobie jedynie na krótkie wypady nad polskie morze czy w Alpy na narty. Choć w śnieżne zimy można szaleć na biegówkach i w ogrodzie...

KATARZYNA WOLSKA-POCIASK, projektantka ogrodów, www.resgal.pl.

Skomentuj:

Ogród atrakcyjny cały rok. Ogród pełen kwiatów