Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowoczesne ogrody w wielkim stylu

Tekst Wojciech Podstolski Zdjęcia Arkadiusz Ścichocki Rysunki Grażyna Rodziewicz

Ogród XXI wieku nie musi być sterylnym wnętrzem, gdzie zieleń jest zaledwie dodatkiem do wyrafinowanej architektury. Modne są także ogrody przypominające leśne polany. Dominują tam delikatne rośliny o pastelowych kwiatach, a wszystko wygląda tak, jakby stworzone zostało ręką natury.

Nowoczesność w ogrodzie nie oznacza już estetycznej ascezy i minimalizmu. Projekty zaproponowane w tym roku na londyńskiej wystawie Chelsea Flower Show pokazują, że współczesny ogród to miejsce przyjazne dla domowników i otaczającej przyrody, pełne kwiatów, zapachów i zmysłowych form. Wiodące trendy to naturalność, swoboda i relaks. Wiele współczesnych ogrodów przypomina prywatną łąkę lub leśną polanę przy domu. Dlatego w nasadzeniach spotykamy głownie rośliny o naturalnych formach i kolorach. Nieproporcjonalnie duże kwiaty i bardzo jaskrawe kolory najwyraźniej nie są modne. Prym wiodą rośliny delikatne i zwiewne jak mgiełka. Spośród nich wynurzają się pojedyńcze główki czosnków i jarzmianek, spiczaste szałwie i przetaczniki. Przeważają ciepłe i zmysłowe kolory. W kompozycjach roślinnych szeroko stosowane są brązy, fiolety, czerwienie skontrastowane czasami z niebieskawymi szarościami, bielą i różem.

Ważną rolę odgrywają elementy nowoczesnej architektury wykonane z betonu, stali i kamienia. Widać wiele odwołań do stylistyki postmodernizmu. Choć popularne są rozwiązania, w których wiele jest kątów prostych, projektanci coraz chętniej sięgają także po miękkie, zaokrąglone kształty lub przenikające się łuki.

Zgodnie z ekologicznym duchem, nowym trendem jest zastosowanie ogniw słonecznych, które wykorzystywane są do oświetlania ogrodów, poruszania pomp, ogrzewania szklarni i ogrodów zimowych. Ramy ogrodów najczęściej stanowią żywopłoty, które znów są bardzo popularne, pełniąc rolę zielonej nowoczesnej architektury ogrodowej. Nie tylko skutecznie ogradzają nas od pędzącego coraz szybciej świata, ale także stanowią tło i przeciwwagę dla swobodnie komponowanych roślin.

Niektóre ogrody pozwalają uciec od zabieganej codzienności zapraszając do odbycia podróży w czasie. Na fali nostalgii powracają ogrody rodem z lat 20. XXw., w których stylowa architektura stapia się harmonijnie z bujną i wielobarwną roślinnością. Jakikolwiek by nie był, nasz współczesny ogród powinien być przede wszystkim azylem, miejscem wypoczynku, spotkań z przyjaciółmi i kontemplacji natury.

Elegancja w bieli i zieleni

Ogród zaproponowany przez skandynawskich projektantów przemawia prostotą i naturalnym pięknem. Choć skomponowany według ścisłych geometrycznych zasad, swym nastrojem przywodzi na myśl pełną białych margerytek polanę w brzozowym zagajniku. Harmonijne połączenie form o wyrafinowanych proporcjach, materiałów i roślinności o zredukowanej palecie barw daje wrażenie świeżości czystości i spokoju. Ogród o wydłużonym kształcie przecina uskokowo poprowadzony parawan, wzdłuż którego wiedzie granitowa ścieżka. Przenikające się wnętrza i widoki tworzą ciekawą i urozmaiconą przestrzeń. Wszechobecne prostokątne formy powtarzają się w kształtach płyt ścieżek, rabat, zbiorników wodnych i świerkowego żywopłotu. Nad całością górują prostokątne parasole z formowanych jabłoni, które od góry optycznie zamykają przestrzeń ogrodu tworząc przestronne i zarazem intymne wnętrze. Roślinność której kolorystyka została ograniczona do rożnych odcieni zieleni i bieli tworzy spokojną i harmonijną kompozycję. W projekcie wykorzystano proste gatunki o wyrazistych formach: smukłe białe naparstnice, białokore brzozy, paprocie, kopytniki, kosaćce syberyjskie, buldeneż i biało obrzeżone funkie. Rośliny wypełniają po brzegi geometryczne rabaty tworząc powierzchnie o zróżnicowanych i ciekawych fakturach. Jedynym mocnym akcentem jest czerwień jednej ze ścian, która kolorem nawiązuje do drewnianej skandynawskiej architektury. Uwagę zwracają starannie wykonane elementy z jasnopopielatego graniu o szlachetnej matowej powierzchni. Precyzyjnie zaprojektowane zdają się pływać wśród wody i zielonych kobierców roślin. Klarowna forma i spokojna paleta kolorystyczna sprawiają, że ogród sprzyja relaksowi i refleksji . Kontemplacyjny charakter, bliski japońskiej estetyce zen, nadaje kompozycji kwadratowy zbiornik ze stojącą wodą, z której wynurza się kępka mchu. Ciszę przerywa jedynie szum strumienia płynącego po wyściełanym otoczakami dnie basenu.

Kwietna łąka z kolistą bramą

Przypominający kwietną łąkę ogród harmonijnie łączy w sobie swobodę natury i architektoniczną geometrię. Oś kompozycji wyznaczają brama w formie metalowej obręczy i znajdujący się na drugim krańcu ogrodu kamienny krąg widoczny przez wynurzająca się z wody kamienną bramę. Pomiędzy nimi rozciąga się wielobarwna łąka, po której możemy spacerować po masywnych płytach. To ciekawe przestrzenne rozwiązanie według zamysłu projektantów symbolizuje drogę życia. Prostopadłościenne kamienne bloki o zróżnicowanej wysokości i proporcjach tworzą krętą, pełną uskoków ścieżkę, która w zamyśle projektantów jest metaforą naszej ziemskiej wędrówki. Przejście przez obręcz symbolizuje narodziny, a zamykający kompozycję kamienny krąg jego kres, za którym kryje się tajemnica naszej dalszej egzystencji. Twórcy ogrodu pokazują, że życie to nie tylko czas poszukiwań, ale także miejsce spotkania z naturą, jej pięknem i bogactwem. Po przejściu przez drugą bramę docieramy w końcu do kamiennego kręgu który wraz z szeroką podstawą okazuje się być oryginalną ogrodową ławą. Z tej perspektywy możemy ogarnąć cały ogród i drogę, jaką przebyliśmy.

W projekcie zwraca uwagę duża ilość traw i roślin o drobnych kwiatach, które tworzą miękki i miły dla oka kilim. Pośród nich rosną szałwie omszone, jarzmianki przymiotno Karwińskiego. Dominujące barwy to oliwkowe zielenie, brązy, róż i purpura. Front ogrodu ożywiają ciepłe akcenty pomarańczowe kosaćce i żółte orliki, dalej paleta barw staje się coraz bardziej chłodna. Nieregularnie rozmieszczone kolumnowe dęby o wąskich koronach optycznie podwyższają kompozycję i dają iluzję przestrzeni. Podobnie jak masywne płyty, które są doskonałą przeciwwagą dla delikatnej łąkowej roślinności. Całość ujęta jest w ramy z żywopłotu, który nadaje wnętrzu kameralny charakter.

Ogród jak za dawnych lat

Ten ogród to nostalgiczna podróż do czasów naszych pradziadków w lata dwudzieste i trzydzieste. Inspiracją do jego stworzenia był ogród niemieckiego hodowcy roślin, Karla Foerstera, prekursora naturalistycznych bylinowych rabat i twórcy licznych pięknych odmian wielu roślin. Ogród swym symetrycznym układem i bogatą kolorystyką przypomina bogaty perski dywan. Jego plan skoncentrowany jest wokół ozdobnego oczka wodnego - niewielkiego prostokątnego basenu. Wokoło biegną powtarzające jego kształt, uskokowo obniżające się ku wodzie rabaty i siatka alejek. Ścieżki i murki wykonano z naturalnego kamienia i cegły o stonowanej kolorystyce. Klarowna i elegancka struktura stanowi szkielet kompozycji, dzięki której ogród może być piękny nawet zimą. Wiosną i latem znika całkowicie pochłonięta przez bujną wielobarwną roślinność.

Wnętrze ogrodowe zamykają ściany żywopłotu i biegnąca wkoło pergola bujnie porośnięta przez pnącza. Z ocienionego wisteriami i różami tarasu można w spokoju podziwiać bogactwo kolorów form i zapachów tego stylowego ogrodu. Harmonijną i uporządkowaną strukturę ożywiają kontrastujące zestawienia niebieskich ostróżek, pomarańczowych kuklików i żółtych orlików. Skoncentrowane wokoło basenu gorące kolory dodatkowo skupiają uwagę na centralnej części kompozycji.

Jedynym akcentem wskazującym na bardzo współczesny charakter ogrodu jest wykorzystanie traw ozdobnych, które spowijają rabaty delikatną zieloną mgiełką. Doskonała harmonia pomiędzy architekturą i roślinnością sprawia, że ten klasyczny ogród jest ponadczasowo piękny, a jego naturalny i przyjazny styl także i dziś może być dla nas inspiracją.





    Więcej o:

Skomentuj:

Nowoczesne ogrody w wielkim stylu