Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Akcja Odśnieżanie

Konrad Bobiński

Zaspy przed domem czy na podjeździe do garażu. Walka z nimi u każdego może wywołać niechęć do zimy. Na szczęście dzięki technice odśnieżanie jest coraz mniej uciążliwe - może stać się nawet dobrą zabawą.

Odgarniacze do śniegu i odkuwacze lodu to podstawowe narzędzia potrzebne zimą. Powinny znaleźć się w każdej piwnicy lub garażu. Do wyboru mamy jeszcze mechaniczne odśnieżarki czy ogrodowe traktorki z doczepianym pługiem, które doskonale sprawdzają się na terenach podgórskich.

Uzbrojona łopata

Nawet przy wyborze prostych narzędzi do odśnieżania należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Po pierwsze, głowica łopaty (część odgarniająca śnieg) powinna być wykonana z aluminium lub polipropylenu wysokiej jakości oznaczonego "PP" (zachowuje on swoje właściwości mechaniczne nawet przy temperaturze -50 °C). Po drugie, trzeba sprawdzić, czy krawędź odgarniacza jest zakończona aluminiową listwą wzmacniającą. Takie "uzbrojenie" umożliwia dokładniejsze usuwanie śniegu, a nawet zeskrobywanie cienkiego lodu. Po trzecie, dobrze jest przyjrzeć się też, z czego wykonano trzonek łopaty. Najlepiej, gdy jest z lekkiego i wytrzymałego aluminium - narzędziem można wtedy długo pracować.

W przeciwieństwie do łopat odkuwacze do lodu robi się ze stali i wyposaża w solidny drewniany uchwyt. Ich zadaniem jest bowiem rozkruszanie zlodowaciałego śniegu, a duża masa narzędzia znacznie to ułatwia. Uwaga - zbyt mocne uderzanie odkuwaczem może spowodować nieestetyczne rysy na chodniku czy betonie.

Śnieżne kombajny

Do szybkiego oczyszczania ze śniegu większych powierzchni, a nawet dróg dojazdowych przeznaczone są odśnieżarki spalinowe i elektryczne. Mają one specjalny obrotowy wirnik ze ślimakowato ukształtowanymi łopatkami. W zależności od modelu usuwają śnieg wprost na bok albo podają go do specjalnej turbiny, która odrzuca go kilka metrów dalej (turbina dodatkowo zwiększa wydajność i siłę wyrzutu). Pierwsze, prostsze rozwiązanie stosuje się przede wszystkim w maszynach napędzanych silnikami elektrycznymi lub motorami dwusuwowymi, które są nieco słabsze. Wirnik odśnieżarki wykonuje się przeważnie z plastiku, a jego brzegi wzmacnia gumowym kołnierzem, dzięki czemu nie porysuje się np. betonowej kostki brukowej.

Odśnieżarkę z mocnym silnikiem czterosuwowym (np. maszyny Honda, Stiga) warto mieć, gdy mieszkamy w rejonie, gdzie występują obfite opady śniegu, a więc na Podhalu, Podkarpaciu czy Suwalszczyźnie. Ich wielką zaletą poza wysoką wydajnością jest to, że napęd przenosi się za pomocą przekładni na koła lub gąsienice, co sprawia, że maszyny nie trzeba pchać - wystarczy ją kierować. Wszystkie części ruchome (wirnik i turbina) wykonane są z metalu, co zwiększa ich trwałość i pozwala nawet usuwać śnieg, w którym znajdują się drobne zanieczyszczenia, np. żwir lub gałęzie. Uwaga: maszyny z silnikami czterosuwowymi nie mogą pracować na stokach o nachyleniu przekraczającym 20°.

Kosiarka - pług?

Do odśnieżania rozległych posesji czy odcinków ulic przy domach można też zaprząc maszyny, które przez większość roku służą nam do zupełnie innych prac w ogrodzie, np. kosiarki listwowe z własnym napędem lub ogrodowe traktorki. Do wielu z nich można bowiem podłączyć dodatkowy osprzęt, w tym pługi do śniegu.

Spychy (pługi) podczepiane do kosiarek i traktorków (w tym także ich odmiany - riderów, np. Husqvarna seria Rider, Stiga, MTD) różnią się stopniem skomplikowania i łatwością obsługi. Najprostsze mają tylko dwie pozycje - roboczą i transportową, które trzeba zmieniać ręcznie. W bardziej rozbudowanych modelach (montowanych tylko do traktorków) kąt natarcia pługa i wysokość odśnieżania reguluje się specjalnymi dźwigniami. Większość pługów ma dwie listwy - gumową do spychania śniegu i metalową do zdrapywania lodu.

Do ogrodowego traktorka można podczepić nawet wirnikową odśnieżarkę. Jedyny mankament to trudność w montażu - jej założenie wymaga czasem sporo wysiłku i pomocy drugiej osoby. Najpierw za pomocą specjalnego wału lub układu pasków klinowych trzeba podłączyć przeniesienie napędu z silnika na wirnik i turbinę, a potem sworzniami umocować urządzenie w prowadnicach traktorka (robi się to według instrukcji obsługi). Maszyny te wyróżnia jednak nieosiągalna w innych wypadkach szerokość robocza dochodząca nawet do 1,2 m. Niektóre firmy (Husqvarna, Stiga) proponują także podczepiane do traktorków obrotowe szczotki zamiatająco-odśnieżające, które nadają się do usuwania świeżego śniegu.

Należy pamiętać, by przed rozpoczęciem pracy zarówno kosiarkę, jak i traktor zaopatrzyć w łańcuchy na koła, które uniemożliwiają ślizganie się maszyny. Do niektórych modeli (np. ciągniki Husqvarna) stosuje się też specjalne obciążniki zwiększające masę maszyny.

    Więcej o:

Skomentuj:

Akcja Odśnieżanie