Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Oczko wodne po zimie

Tekst: Małgorzata Majewska (Oase), Anna Grunwald; rysunki Wawrzyniec Święcicki

Przygotowywanie oczka wodnego do nowego sezonu można rozpocząć, gdy woda nagrzeje się już do 8-10°C.

2688814 https bi
Pierwsze wiosenne prace zależą od tego, jak oczko było przygotowane do zimy i czy mrozy nie poczyniły w nim szkód. Czy jesienią było zabezpieczone przed wpadaniem zanieczyszczeń? Czy oczyszczone urządzenia elektryczne przechowywaliśmy gdzieś przez zimę, czy też pracowały one pod wodą lub tam pozostawały w bezruchu i teraz wymagają czyszczenia? Ale tak czy owak oczko trzeba wiosną posprzątać i upiększyć. Gdy woda nagrzeje się do 10 st. C, można sadzić rośliny i wpuścić do oczka ryby, które zimowały poza sadzawką.

Spuść trochę wody

Spuszczenie z oczka 10-20 cm wody (maksimum 1/3 pojemności) umożliwi obejrzenie zbiornika, sprawdzenie instalacji i widocznych nieszczelności, a także uporządkowanie brzegów. Wymiana wody poprawi też jej jakość.

Przygotuj filtry i pompy

 • Pompy. Te, które zimowały w oczku, trzeba wyjąć z wody, oczyścić wirnik i sprawdzić, czy obraca się swobodnie, a także wypłukać lub wymienić filtr wstępny pompy. Przed powtórnym podłączeniem trzeba też sprawdzić szczelność podłączenia rur do pompy i czy nie jest uszkodzona izolacja kabla zasilającego. Uszkodzony kabel trzeba wymienić.

  Pompy, które były sprawdzone jesienią oraz przechowywane w ciepłym pomieszczeniu, wystarczy wstawić ponownie do oczka i podłączyć.

 • Rury. Nawet gdy pompę wyjmuje się na zimę, rury podłączane do niej zwykle pozostają w sadzawce. Wiosną trzeba sprawdzić, czy nie są pozaginane lub pęknięte. Ewentualne uszkodzenia usuwa się przez wycięcie odpowiednio długiego odcinka i połączenie końców (lub wstawienie odcinka "sztukówki") za pomocą złączek.

 • Filtry. Jeśli filtr nie był wyczyszczony jesienią lub pracował przez zimę, to wiosną należy go porządnie oczyścić: kształtki spłukać silnym strumieniem wody, a gąbki kilkakrotnie wycisnąć pod wodą, za każdym razem wymienianą na nową. Po tym oczyszczeniu składamy i montujemy wszystkie elementy filtra w obudowie - zgodnie z instrukcją obsługi - a filtr zaszczepiamy preparatami bakteryjnymi, tzw. biostarterem (np. Biokick, Bio Filter Start, Bacterial). Jeśli zimował w ciepłym miejscu, to wystarczy go zmontować, podłączyć i zaszczepić.

 • Lampy UV. Jeśli układ filtracyjny jest wyposażony w taką lampę, należy ją zdemontować i wyczyścić (np. gąbką i mleczkiem do czyszczenia). Żarówkę trzeba wymieniać raz w roku - można to zrobić wiosną lub jesienią.

  Wiosną podłącza się też wszystkie urządzenia (takie jak lampy, skimery, filtry i widoczne na powierzchni wody części przelewów), które były zdemontowane na zimę.

  Oczyść oczko...

  Jeśli oczko nie było na zimę przykryte siatką, to wiosną trzeba oczyścić nieckę z liści, gałęzi i innych zanieczyszczeń. Trzeba także sprawdzić stan roślin i przyciąć zgniłe lub uschnięte liście, a wysokie rośliny ze strefy brzegowej ściąć na wysokość dłoni, uważając, by nie uszkodzić młodych pędów.

  Jeśli oczko jest małe, usuwamy z niego również muł i szlam, aby wydzielające się z nich związki nie zatruły wody. Duże zbiorniki nie wymagają dokładnego czyszczenia dna co roku, gdyż zaburzyłoby to ich ekosystem: osady wystarczy z nich usuwać co 3-4 lata. Szlam najłatwiej odessać za pomocą odkurzacza wodnego, ale można też użyć pompy do brudnej wody albo usuwać osad siatką o bardzo gęstych oczkach.

  Sprawdź jego szczelność...

  Jest to potrzebne zwłaszcza tam, gdzie był lód, a także w miejscach, w których rury lub kable elektryczne przechodzą przez ścianę niecki. Widoczne nieszczelności najtaniej naprawić za pomocą specjalnych zestawów naprawczych (folia + klej). Po wstępnym sprawdzeniu szczelności niecki dolewamy do pełna wody i odczekujemy 1-2 dni. Jeśli lustro wody się obniży (czyli woda wycieka), należy szukać nieszczelności na tym poziomie, na którym się ustaliło.

  Przyczyną wycieku mogą być też:

  - przerośnięte trawą i innymi roślinami nawisy gruntu ze strefy przybrzeżnej, w wyniku czego woda z sadzawki jest zasysana na zewnątrz ;

  - odgięcie się folii lub maty przy brzegu, na przykład wskutek nadepnięcia lub naporu tafli lodu;

  - obsunięcie się krawędzi folii pod ciężarem kamieni i żwiru, które układa się zwykle wzdłuż brzegów oczka i na jego dnie.

  ...i jakość wody

  Począwszy od wczesnej wiosny powinno się regularnie sprawdzać właściwości wody (twardość, odczyn oraz zawartość azotynów, azotanów i fosforanów). Woda złej jakości może doprowadzić do nadmiernego rozwoju glonów i niedoboru tlenu, może też zaszkodzić roślinom, rybom oraz innym zwierzętom żyjącym w sadzawce. Do badania służą testy, na przykład Quickstrick, Test Set, Test Set Plus, Teich-Test-Set 3 in 1 , dostępne w sklepach akwarystycznych i ogrodniczych. Jeśli woda jest nieodpowiednia - jej parametry należy skorygować właściwymi preparatami.

  • Więcej o:

  Skomentuj:

  Oczko wodne po zimie