Oczko wodne po zimie
Przygotowywanie oczka wodnego do nowego sezonu można rozpocząć, gdy woda nagrzeje się już do 8-10°C.
Spuść trochę wody
Spuszczenie z oczka 10-20 cm wody (maksimum 1/3 pojemności) umożliwi obejrzenie zbiornika, sprawdzenie instalacji i widocznych nieszczelności, a także uporządkowanie brzegów. Wymiana wody poprawi też jej jakość.
Przygotuj filtry i pompy
Pompy, które były sprawdzone jesienią oraz przechowywane w ciepłym pomieszczeniu, wystarczy wstawić ponownie do oczka i podłączyć.
Wiosną podłącza się też wszystkie urządzenia (takie jak lampy, skimery, filtry i widoczne na powierzchni wody części przelewów), które były zdemontowane na zimę.
Oczyść oczko...
Jeśli oczko nie było na zimę przykryte siatką, to wiosną trzeba oczyścić nieckę z liści, gałęzi i innych zanieczyszczeń. Trzeba także sprawdzić stan roślin i przyciąć zgniłe lub uschnięte liście, a wysokie rośliny ze strefy brzegowej ściąć na wysokość dłoni, uważając, by nie uszkodzić młodych pędów.
Jeśli oczko jest małe, usuwamy z niego również muł i szlam, aby wydzielające się z nich związki nie zatruły wody. Duże zbiorniki nie wymagają dokładnego czyszczenia dna co roku, gdyż zaburzyłoby to ich ekosystem: osady wystarczy z nich usuwać co 3-4 lata. Szlam najłatwiej odessać za pomocą odkurzacza wodnego, ale można też użyć pompy do brudnej wody albo usuwać osad siatką o bardzo gęstych oczkach.
Sprawdź jego szczelność...
Jest to potrzebne zwłaszcza tam, gdzie był lód, a także w miejscach, w których rury lub kable elektryczne przechodzą przez ścianę niecki. Widoczne nieszczelności najtaniej naprawić za pomocą specjalnych zestawów naprawczych (folia + klej). Po wstępnym sprawdzeniu szczelności niecki dolewamy do pełna wody i odczekujemy 1-2 dni. Jeśli lustro wody się obniży (czyli woda wycieka), należy szukać nieszczelności na tym poziomie, na którym się ustaliło.
Przyczyną wycieku mogą być też:
- przerośnięte trawą i innymi roślinami nawisy gruntu ze strefy przybrzeżnej, w wyniku czego woda z sadzawki jest zasysana na zewnątrz ;
- odgięcie się folii lub maty przy brzegu, na przykład wskutek nadepnięcia lub naporu tafli lodu;
- obsunięcie się krawędzi folii pod ciężarem kamieni i żwiru, które układa się zwykle wzdłuż brzegów oczka i na jego dnie.
...i jakość wody
Począwszy od wczesnej wiosny powinno się regularnie sprawdzać właściwości wody (twardość, odczyn oraz zawartość azotynów, azotanów i fosforanów). Woda złej jakości może doprowadzić do nadmiernego rozwoju glonów i niedoboru tlenu, może też zaszkodzić roślinom, rybom oraz innym zwierzętom żyjącym w sadzawce. Do badania służą testy, na przykład Quickstrick, Test Set, Test Set Plus, Teich-Test-Set 3 in 1 , dostępne w sklepach akwarystycznych i ogrodniczych. Jeśli woda jest nieodpowiednia - jej parametry należy skorygować właściwymi preparatami.
- Więcej o: