Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czas na cebulki

Magda Narkiewicz

Jeśli chcemy cieszyć się wiosną tulipanami, krokusami czy hiacyntami, powinniśmy posadzić je właśnie teraz. W najbliższych tygodniach czeka nas prawdziwa gorączka cebulowa.

Zanim wiosenne byliny cebulowe rozwiną kwiaty, muszą kilka miesięcy przespać się w chłodzie. Nie zwlekajmy z jesiennym sadzeniem, by cebulki zdążyły dobrze ukorzenić się przed zimą.

Dla roślin możemy wyznaczyć różne miejsca:

-na rabacie, którą po przekwitnięciu cebul obsadzimy kwiatami sezonowymi;

- wokół drzew i dużych krzewów, gdzie jest dużo słońca, zanim rozwiną się liście;

- pomiędzy bylinami i niskimi krzewami, które rozrastając się latem, wypełnią miejsca po cebulach.

- w pojemnikach ustawianych na balkonie lub tarasie.

W ogrodzie

Wybierzmy tylko zdrowe, duże cebule (malutkie cebulki przybyszowe lepiej oderwać od dużej cebuli i - zanim dorosną - uprawiać w ustronnym zakątku przez 2-3 lata). Przed posadzeniem warto je zanurzyć na pół godziny w roztworze środka grzybobójczego (Bioczos, Kaptan, Topsin, Dithane).

Cebule najlepiej będą się rozwijały w zacisznym miejscu, w próchnicznej, przepuszczalnej ziemi. Sadzimy je w odstępach równych co najmniej ich średnicy, na głębokości trzykrotnie przekraczającej ich wysokość. Na glebach ciężkich dno dołków wysypujemy gruboziarnistym piaskiem.

Wygodnie jest też używać specjalnych plastikowych koszyczków (dostępnych w sklepach ogrodniczych) wypełnionych ziemią kompostową. Sadzimy w nich po 3-6 cebul. Koszyczki zabezpieczają rośliny przed gryzoniami i ułatwiają prace pielęgnacyjne. Miejsce, gdzie umieściliśmy cebule, oznaczamy patyczkiem lub etykietką. Rabatę podlewamy, a po nadejściu pierwszych mrozów okrywamy jedliną, warstwą kory lub torfu.

W pojemnikach

We wrześniu cebule mogą tymczasowo rosnąć w zwykłych plastikowych doniczkach. Sadzimy je na głębokości równej ich podwójnej wysokości (płycej niż w ogrodzie), tak aby pod piętką miały przynajmniej 3 cm ziemi, w odstępach ok. 2 cm. Ziemię podlewamy i umieszczamy etykietkę z opisem odmiany. Dbamy, żeby ziemi nie przesuszyć ani nie zalać. Po nastaniu przymrozków przenosimy je do skrzyni od dołu i po bokach wymoszczonej torfem, suchymi liśćmi, gazetami albo styropianem (można też zadołować doniczki w ogrodzie). Ochronną warstwę układamy także z wierzchu. Gdy na wiosnę rośliny wykiełkują, przesadzamy je do ozdobnych pojemników.

Skomentuj:

Czas na cebulki