Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Okno kwiatowe

Jerzy Woźniak

W małych mieszkaniach rośliny uprawiamy głównie na parapetach. Nie jest to dla nich najlepsze miejsce. Suche powietrze, szczególnie zimą, przeciągi oraz ograniczona ilość miejsca zniszczyły już niejedną roślinę. Jednym z wielu ciekawych rozwiązań, doskonale pasującym do nowoczesnych wnętrz, jest okno kwiatowe.

Jednym z wielu ciekawych rozwiązań, doskonale pasującym do każdego wnętrza, jest okno kwiatowe.

Jest ono zamkniętą, oddzieloną od warunków panujących w mieszkaniu, namiastką lasu tropikalnego, miejscem uprawy wielu gatunków roślin egzotycznych, które w zwykłych warunkach nie mogłyby przetrwać. Paprocie, niektóre pnącza i wiele innych roślin uważanych za kłopotliwe w uprawie znajdą tutaj warunki zbliżone do naturalnych.

Koszt założenia okna kwiatowego, które przedstawiamy, wynosi 1000 złotych.

Jak je zrobić?

Sklejoną ze szkła szafę zamawiamy w sklepie akwarystycznym. W środku umieszczamy plastikowe naczynie z pompką o niewielkiej wydajności, przykrywamy je plastikową, grubą siatką posypaną żwirem i pokrytą grubym torfem, na którym posadzimy owadożerne rośliny.

Oświetlenie i sterowane termostatem ogrzewanie można również zamówić u akwarysty. Konar powinien być dobrze wyschnięty ( mniejszy można również kupić w sklepie akwarystycznym - jest on już odpowiednio spreparowany i zabezpieczony przed gniciem).

Rośliny sadzimy w metalowych koszykach przytwierdzonych do pnia, wyłożonych mchem lub torfem. Doskonale wyglądają również półki skalne obsadzone niewielkimi paprociami, takimi jak dawalie czy orliczki. Spomiędzy kamieni wystają korzenie i resztki pni. Najprostsze rozwiązania pokazane są na rysunku, reszta to pole do popisu dla twojej wyobraźni i wrażliwości. W takiej roślinnej szafie można posadzić również jedną kępę ogromnej cibory; w położonym u jej stóp jeziorku będą pływać niewielkie ryby lub żółwie wodne.

Jak pielęgnować

Każde okno, nawet niewielkie, wymaga od czasu do czasu prostych zabiegów pielęgnacyjnych. Dlatego powinno mieć drzwiczki (najlepiej szklane), aby było łatwo można dostać się do środka.

W pokoju z oknem kwiatowym nie musimy mieć już żadnych kwiatów doniczkowych - i tak będą wygadały jak ubodzy krewni znajdujących się za szkłem wspaniałych, wyeksponowanych sztucznym oświetleniem roślin.

Jeśli nie potrafimy urządzić go sami, poprośmy o pomoc architekta wnętrz.

    Więcej o:

Skomentuj:

Okno kwiatowe