Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kolorowo w cieniu drzewa

Alicja Gawryś

W pobliżu drzewa miło się wypoczywa. Takie miejsce warto ubarwić, najlepiej posadzić tam rośliny, które dobrze zniosą cień.

7883454 https bi
Pod drzewem panują specyficzne warunki. Zależnie od wielkości korony jest półcieniście albo wręcz cieniście. Jeśli chcemy tu założyć rabatę z krzewów i bylin, wytnijmy najniższe gałęzie, w taki sposób, aby powstało trochę lepiej oświetlonej przestrzeni. Drzewa mają silnie rozbudowany system korzeniowy i wyciągają z podłoża dużo wody. Jest pod nimi zwykle bardziej sucho niż w pozostałej części ogrodu. Dlatego sadzimy tu gatunki odporne na niedobory wody, a jednocześnie tolerujące cień (patrz ramka).

Rośliny do cieniaBywa jednak inaczej. Na terenach położonych w pobliżu naturalnego strumienia czy stawu woda podsiąka i pod drzewem gleba jest stale lekko wilgotna. Tu skład roślin na rabatę powinien być inny (patrz ramka).

Na rabacie pod drzewem sadzimy byliny, a także niskie krzewy. Warto wybrać gatunki kwitnące w różnych porach oraz barwne odmiany iglaków. Najbardziej odporne na brak światła umieszczamy w miejscach najsłabiej oświetlonych, bliżej pnia. Warto wykorzystać gatunki, takie jak zawilce, złoć i ziarnopłon. Wiosną, kiedy pod koronami drzew jest jasno, zielenią się i kwitną. Na początku lata, gdy drzewa zaczynają rzucać głęboki cień, części nadziemne tych roślin zanikają, a w ziemi pozostają bulwki oraz rozłogi. Gatunki te warto wpleść pomiędzy np. funkie, które dość późno wyrastają z ziemi. Zanim pod drzewem posadzimy rośliny, postarajmy się polepszyć w tym miejscu warunki glebowe. Spulchniamy glebę, starannie usuwamy chwasty, rozsypujemy sporo ziemi kompostowej. Wykopując dołki pod krzewy, uważamy, aby nie uszkodzić korzeni drzewa. Nawet gatunki odporne na suszę trzeba przez pewien czas po posadzeniu często podlewać. Jeśli chcemy, by krzewy i byliny zawsze były w dobrej kondycji, nie liczmy na ich wytrzymałość, podlewajmy je w czasie suszy. Optymalnym rozwiązaniem jest zamontowanie systemu nawadniania kropelkowego, który będzie dostarczać roślinom wodę przez cały czas. Co roku wiosną rośliny nawozimy.

Skomentuj:

Kolorowo w cieniu drzewa