Trawa dobrze odżywiona

Tekst Piotr Syga

Trawa wymaga nawożenia

SIEWNIK UNIWERSALNY PUBLIKACJA LADNY DOM NR 5 (103) - 5 2007
Siewnik do trawy - równomiernie rozsypuje nawóz lub nasiona
Fot. Gardena
Gdy trawa rośnie, wymaga diety złożonej z azotu, fosforu, potasu i innych składników odżywczych. Im gęstsza darń, częstsze koszenie trawnika oraz intensywniejsze jego użytkowanie, tym większe zapotrzebowanie na pokarm. Dokarmianie traw polega na dostarczaniu roślinom odpowiednich nawozów przeznaczonych specjalnie do trawników.

MINERALNE

Wieloskładnikowe nawozy mineralne mają tu największe zastosowanie. Zawierają potrzebne trawom mikro- i makroelementy w odpowiednich proporcjach. Są łatwo przyswajane przez rośliny, działają szybko i skutecznie. Dobrze, jeśli nawozy tego typu mają formę granulek, co znacznie upraszcza ich podawanie - równomiernie opadają na podłoże, nie zatrzymując się na liściach traw.

W sklepach ogrodniczych są rozmaite rodzaje nawozów. Różnią się składem i proporcjami poszczególnych składników.

Uniwersalne zastosowanie mają nawozy zawiera- jące azot, fosfor, potas, magnez i mikroelementy w zrównoważonych ilościach. Z kolei nawozy takie jak "szybki efekt dywanowy" czy "przeciw żółknięciu trawy" mają w składzie głównie azot, dlatego nie powinno ich się stosować ciągle (zwłaszcza pod koniec lata). Istnieją też nawozy typu "jesienny" - z potasem i fosforem w roli głównej; "na mech" - z dużą ilością azotu i zwiększoną dawką żelaza; "na trawnik zachwaszczony", gdzie oprócz azotu często znajduje się wapń i mała dawka herbicydu zwalczającego rośliny dwuliścienne.

Odmienną grupą nawozów mineralnych są nawozy o tzw. wydłużonym działaniu - wystarczy jedna dawka na wiosnę, a zawarte w nich składniki pokarmowe będą uwalniane przez cały sezon.

INFO

JAK NAWOZIĆ?

W naszym klimacie przyjmuje się zasadę, że trawnik powinien być nawożony od trzech do pięciu razy w roku. Pierwsze nawożenie powinniśmy wykonać wczesną wiosną (przy temperaturze gleby powyżej 5 st. C), ostatnie w sierpniu.

Nawozimy, gdy trawnik jest dobrze wygrabiony, skoszony i suchy (na mokrym trawniku ziarna nawozu przyklejają się i parzą liście).

Nawożenie jest w pełni skuteczne w połączeniu z częstym podlewaniem - pamiętajmy o tym zwłaszcza latem.

Skomentuj:

Trawa dobrze odżywiona