Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dendrobium

Ewa Skutnik

Nazwa pochodzi od greckich słów dendron - drzewo i bios - życie, czyli mieszkający na drzewie.

Dendrobium farmerii rosnące w ażurowym pojemniku.
Dendrobium farmerii rosnące w ażurowym pojemniku.
Fot. Shutterstock
Rodzaj ten należy do najliczniejszych (ponad 1,2 tys. gatunków) w rodzinie storczykowatych (Orchidaceae). Wszystkie gatunki są epifitami, występującymi w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Pochodzą głównie z Azji i wysp Pacyfiku.

Gatunki i odmiany

Efektowne kwiaty zebrane są w grona i osadzone na wierzchołku długiego pędu. Każdy z nich zbudowany jest z okółka zewnętrznego składającego się z trzech działek kielicha i okółka wewnętrznego mającego trzy płatki korony. Środkowy płatek korony, zwany warżką, najczęściej jest większy i ma inny kształt. Często jest opatrzony u nasady workowatym uwypukleniem zwanym ostrogą. Może być ona krótka lub długa, gruba lub cienka, tępa lub ostra - jej kształt pomaga w oznaczaniu gatunków. Ma też za zadanie zwabiać owady.

Kwiatostany dendrobium ze względu na pochodzenie zwane są potocznie tajlandami, bo większość na giełdy europejskie jest sprowadzana właśnie z Tajlandii. Kwitną tam od późnej zimy aż do wczesnego lata.

Najbardziej znane gatunki: Dendrobium phalaenopsis, D. aphyllum (syn. D. pierardii), D. chrysotoxum, D. infundibulum, D. nobile

Zbiór i przechowywanie

Kwiaty dendrobium ścinane są dopiero w kilka dni po ich całkowitym rozwinięciu, najczęściej trzy-cztery dni po otwarciu pąków (tylko szczytowe kwiaty pozostają w pąkach). Dzięki temu ich trwałość jest znacznie dłuższa, sięgająca nawet kilku tygodni (dwa-cztery). Ponieważ gatunek ten jest bardzo wrażliwy na etylen, zaleca się 24-godzinne kondycjonowanie w roztworze Chrysal-AVB. Preparat ten zapobiega ujemnemu wpływowi gazu na trwałość i dekoracyjność kwiatów.

Następnie końce pędów umieszcza się w fiolkach z odżywką i pakuje kwiaty po 48 sztuk w tekturowe pudła lub wiąże w pęczki po dziesięć sztuk.

Dendrobium można przechowywać w wodzie, w temperaturze 5-7oC przez około dwa tygodnie.

W kwiaciarni

Zaraz po przywiezieniu storczyki należy wyjąć z kartonu i zdjąć folię.

Nie ma konieczności zdejmowania fiolki, jeśli jest ona pełna, a storczyki nie będą w najbliższym czasie stosowane. Jest to najwygodniejsza forma przechowania kwiatów. Można również wstawić je bezpośrednio do wazonu z wodą, pamiętając o uprzednim podcięciu końców łodyg. Używamy do tego ostrego noża.

Do przedłużania trwałości kwiatów należy zastosować Chrysal Proffesional, który hamuje rozwój bakterii, zapewnia kwiatom dostęp do składników odżywczych oraz poprawia rozwój pąków i ich wybarwienie. Kwiaty w roztworze tego preparatu mogą stać od dwóch do siedmiu dni. Roztwór należy regularnie sprawdzać. Jeżeli stanie się mętny, to wymienić go na nowy, nie zapominając o dokładnym umyciu naczynia. Jak najczęściej (przy każdej wymianie wody lub pożywki) przycinamy końce pędów.

Kwiatostany dendrobium trzymamy w temperaturze 10-13oC.

Zastosowanie

Storczyki są niezwykle oryginalnymi i jednocześnie bardzo trwałymi kwiatami, dlatego można je wykorzystać właściwie we wszystkich typach aranżacji. Długo zachowują świeżość, co rekompensuje ich wysoką cenę. Gatunki i odmiany o drobnych kwiatach, w jasnych, pastelowych barwach stosuje się w bukietach i wiązankach ślubnych. Efektownie wyglądają pojedyncze kwiaty "zawieszone" w delikatnych plecionkach z ozdobnego drutu czy rattanu. Choć dendrobium wykazuje wysoką wytrzymałość bez dostępu do wody (jeden-dwa dni), jednak można je dodatkowo zabezpieczyć, np. końce łodyżek zawoskować lub owinąć taśmą florystyczną.

Pędy storczyka umieszczone w szklanych probówkach dekoracyjnie wyglądają podwieszone na drucikach i umocowane do dużej konstrukcji.

Dendrobium można łączyć z innymi roślinami, np. z różami, liliami, goździkami i ciekawymi dodatkami zieleni. Do niewielkich kompozycji i przypinek wykorzystuje się pojedyncze kwiaty z kwiatostanu. Z dendrobium często wykonywane są wiązanki okolicznościowe w ręku, a także kosze kwiatowe i duże aranżacje do dekoracji wystaw i bankietów. Storczyki z tego rodzaju można również wykorzystać w wiązankach i wieńcach pogrzebowych.

Skomentuj:

Dendrobium