Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Storczyk Falenopsis: uprawa w domu. Jak pielęgnować storczyki?

Red.

To obecnie najbardziej popularny storczyk. Olśniewa urodą i jest łatwy w pielęgnacji.

KOLEKCJA STORCZYKOW STORCZYK FALENOPSIS MIESZANCOWY ROSLINA DONICZKOWA EPIFIT WLASCICIEL HANNA REJMER FOT. PIOTR REJMER PUBLIKACJA KWIETNIK NR 12 (120) - 12.2004 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY KOLEKCJE KWIATY ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA KWIETNIK NR 12 (120) - CZASOPISMA
Odmiana z grupy Kaleidoscope z kropkami na płatkach.
PIOTR REJMER
Falenopsisy (ok. 60 gatunków) pochodzą z południowo-wschodniej Azji. W domach uprawiamy ich liczne odmiany i mieszańce - łącznie z miniaturowymi - w szerokiej gamie kolorystycznej. Będące w sprzedaży falenopsisy odznaczają się dużą wytrzymałością na warunki panujące w domu. Przy niewielkich staraniach kwitną wiele tygodni i chętnie ponownie zawiązują pąki. Kwiatostan wyrasta na pędzie długości 40-50 cm i składa się z kilkunastu kwiatów o szeroko rozłożonych płatkach (stąd polska nazwa rośliny - ćmówka). Są one niezwykle trwałe. Z kilkoma wyrosłymi jednocześnie kwiatostanami roślina wygląda wręcz rewelacyjnie. Gdy płatki opadną, warto się przyjrzeć łodydze - jeśli na jej końcu zawiązują się jeszcze pąki, pozostawiamy ją, by kontynuowała kwitnienie. Kiedy łodyga zasycha, wycinamy ją u podstawy lub skracamy nad 2.-3. oczkiem. Teraz storczyk powinien odpocząć bez podlewania przez 6-8 tygodni, w nieco chłodniejszym (15-18°C) miejscu. W tym okresie zdobią roślinę tylko liście o grubych blaszkach i oryginalne, rozpostarte jak macki mięsiste korzenie.

PODŁOŻE

Falenopsis i inne storczyki sprzedawane są w jak najbardziej właściwym dla nich podłożu, o składzie przypominającym to, które występuje w ich naturalnym środowisku. Rośliny te należą do epifitów, rosną bowiem w zagłębieniach pomiędzy konarami drzew, gdzie podłoże składa się z resztek organicznych, występuje w znikomych ilościach, jest bardzo przepuszczalne dla wody i dobrze napowietrzone. Mieszanki sprzedawane jako ziemia dla storczyków odpowiadają tym cechom i składają się z drobnych kawałków przefermentowanej kory i kokosa, włóknistego torfu, odłamków oraz mielonego węgla drzewnego, keramzytu i pokruszonego styropianu.

PRZESADZANIE

Świeżo zakupionego okazu nie należy od razu przesadzać. Będzie to wskazane dopiero wtedy, gdy roślina przestanie mieścić się w doniczce. Wtedy najlepiej kupić gotową mieszankę dla storczyków. Część korzeni powietrznych należy pozostawić na zewnątrz doniczki i często je zraszać.

PODLEWANIE

Kwitnący falenopsis podlewamy dość rzadko (1-2 razy w tygodniu), ale obficie. Porządnie nawadniamy podłoże w doniczce, ale staramy się, by potem woda nie pozostała na podstawce, bo to grozi gniciem korzeni. Gdy storczyk przekwitnie, przez dwa tygodnie zaprzestajemy jego podlewania.

NAWOŻENIE

Do nawożenia storczyków przeznaczone są odżywki o specjalnym składzie. Należy ich używać w postaci wodnych roztworów o stężeniu zalecanym przez producenta. Stosujemy je co 2-3 tygodnie w okresie wzrostu i kwitnienia.    Więcej o:

Skomentuj:

Storczyk Falenopsis: uprawa w domu. Jak pielęgnować storczyki?