Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Metamorfoza ogrodu

Agnieszka Duc / OGRODOWNIA

Ogródek, którego powierzchnia nie przekracza 150 m2, znajduje się przy zabudowie szeregowej na podwarszawskim osiedlu domów jednorodzinnych. Właściciele mieszkając tam od ponad 10 lat zapragnęli odmiany

Metamorfoza ogrodu.
Projekty ogrodów - metamorfoza ogrodu. Taras po zmianach
Fot. Andrzej Rutkowski/OGRODOWNIA
Potrzeby właścicieli - ogród powiększeniem salonu

Właściciele zdecydowali się na zmiany, bo chcieli bardziej nowoczesnego wyglądu ogrodu i stylistycznego dostosowania go do wnętrz. Dla gospodarzy ważne było, żeby ogród stał się nie tylko wizualnym, ale i funkcjonalnym przedłużeniem domu, chcieli również móc korzystać z niego po zmroku. Jako miłośnikom przyrody, bardzo zależało na pozostawieniu w ogrodzie jak największej liczby rosnących już tam roślin. Koniecznością stało się też odizolowanie od nowych, niekorzystnych widoków na powstające w sąsiedztwie wysokie budynki.

Założenia projektantów

Wobec takich potrzeb, pomysłem projektantów na istniejący, swobodny dotychczas układ ogrodu, było wprowadzenie wyraźnych, prostych linii podziału trawnika i rabat roślinnych. Mimo pozostawienia różnorodności gatunków na tak niewielkim obszarze, uzyskano wrażenie ładu i uporządkowania przestrzeni.

Dzięki kształtowi działki w kształcie litery "L", niemal naturalnie nastąpił podział na dwa wnętrza. Jedno z nich powstało wokół przebudowanego tarasu, drugie - za narożnikiem domu, gdzie zaprojektowano dodatkowe miejsce wypoczynku. W całym ogrodzie, dla wizualnej spójności obu wnętrz, użyto tych samych materiałów do budowy małej architektury .

Większość cennych, pod względem estetycznym, zdrowotnym i finansowym (czyli tych największych) roślin zaadaptowano do jego nowej formy, pozostawiając na miejscu egzemplarze nie kolidujące z projektem. Inne przesadzono, grupując pod względem kolorystyki, charakteru i wymagań.

Zobacz wszystkie zdjęcia odmienionego ogroduTaras, placyk z altanką i nawierzchnie

Całkowitej przebudowie uległ taras. Przede wszystkim zastąpiono pytki gresowe deskami z drewna egzotycznego, nawiązując do drewnianej podłogi w salonie. Wyrównując poziom trawnika z tarasem uzyskano jednolity poziom trzech płaszczyzn (salonu, tarasu i trawnika), zapewniając łatwiejsze, bez potykania się chodzenie, oraz możliwość bezkolizyjnego rozstawienia mebli na trawie (przy większej liczbie gości). Wymieniono też wszystkie dodatki na tarasie: drewniane skrzynie na rośliny zastąpiono ceramicznymi, mrozoodpornymi donicami, typowe kratki na pnącza z ciemnego drewna - stalowymi linkami.

Nad oknem tarasowym zamontowano markizę. Z jej boku - dla wypełnienia przestrzeni nad tarasem - pojawiła się konstrukcja z drewna egzotycznego oraz nadających im lekkość i nowoczesny charakter - stalowych prętów. Jej zadaniem jest zasłonięcie części niekorzystnych widoków z salonu na sąsiadujące z działką słupy i przewody telefoniczne oraz sąsiednie zabudowania. W ten sposób uzyskano podpory pod pnącze oraz kameralne otoczenie dla ogrodowej kanapy z technorattanu.

Powstało także dodatkowe miejsce wypoczynku w drugiej, sporadycznie dotąd użytkowanej, części ogrodu. Zaprojektowano je jako otoczony strzyżonym żywopłotem kameralny kącik z ławeczką w cieniu konstrukcji porośniętej pnączami. Altanę wykonano z tych samych materiałów i w tym samym stylu co konstrukcję nad tarasem. Do placyku doprowadzono przewody do podłączenia zasilania laptopa. Z rzędów tej samej, granitowej kostki (jedynie w różnych rozmiarach), wykonano wszystkie nawierzchnie i obrzeża trawnika.

Rośliny

Pozostawione na miejscu lub przesadzone rośliny dopełniono nowymi, ograniczając się, pod względem koloru kwiatów, do jednej gamy kolorystycznej: fioletu, różu i bieli. Rosnącym pod ogrodzeniem żywotnikom nadano cięciem formę prostopadłościanu i użyto jako zielonego tła dla nowych kompozycji z krzewów i bylin. Część rozrośniętych w chaotyczny sposób pnączy wycięto, pozwalając jedynie piąć się po ścianach winobluszczowi trójlistkowemu, a na przygotowanych nowych konstrukcjach i linkach - wisterii i milinowi.

Jako nowość w ogrodzie pojawiły się cięte, niskie żywopłoty z bukszpanu i trawy posadzone w proste, podświetlane kwatery wysypane jasnym, granitowym tłuczniem.

Na osiach niekorzystnych widoków posadzono drzewa z koroną rozrastającą powyżej dwóch metrów. Ze względu na niewielką powierzchnię ogrodu, wybrano gatunki drzew nadających się do strzyżenia (cięć korygujących kształt i wielkość koron).

Instalacje

Gruntowna przebudowa ogrodu była dobrym pretekstem do zamontowania systemu automatycznego nawadniania oraz doprowadzenia w wybrane miejsca przyłączy elektrycznych. Cały teren ogrodu jest obecnie w zasięgu lokalnej sieci wi-fi.

Zgodnie z życzeniem właścicieli zaprojektowano także dwa rodzaje oświetlenia. Użytkowe, oświetlające taras i kącik z altanką, umożliwiające wygodne korzystanie z ogrodu wieczorami oraz estetyczne, podświetlające ulubione przez gospodarzy ozdobne trawy.

Zostało na przyszłość

Na realizację czeka jeszcze kamienny element wodny, zaprojektowany przy ogrodzeniu na wprost wyjścia z salonu oraz, dla optycznego powiększenia ogrodu - sześcian z lustra zaplanowany na zakończeniu wąskiego pasa trawnika.

    Więcej o:

Skomentuj:

Metamorfoza ogrodu