Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sposoby na optyczne powiększenie ogrodu

Agnieszka Duc / OGRODOWNIA

Kiedy nasz ogród jest wyjątkowo mały, nie musimy być skazani na odczuwanie w nim klaustrofobii. W przypadku niedużej powierzchni trzeba ją bardzo racjonalnie i umiejętnie wykorzystać, zadbać o każdy szczegół i zastosować ?sztuczki?, które pozwolą nam ją optycznie powiększyć.

Sposoby na optyczne powiększanie ogrodu. Granice posesji ukryte za ścianą zieleni
Sposoby na optyczne powiększanie ogrodu. Granice posesji ukryte za ścianą zieleni
Fot. Ogrodownia
Jeśli nie mamy dużego doświadczenia, warto zwrócić się o pomoc do architekta krajobrazu - inwestując w dobry projekt, możemy uzyskać poczucie znacznie większej przestrzeni, nawet, jeśli jest ona tylko pozorna.

Lustra.

To niezawodny sposób powiększenia działki. Ważne jest jednak znalezienie takiego usytuowania, żeby odbijało to, co chcemy, czyli ładny kadr, który da złudzenie głębi ogrodu. Jeśli miejsce jest ciemne, można poszukać ustawienia, które poprzez odbicie promieni słonecznych wpuści dodatkowe światło. Krawędzie lustra warto ukryć wśród roślin lub w ramie, udającej przejście do dalszej części ogrodu, wtedy złudzenie jest większe.

Zobacz zdjęciaGranice

Dobrą metodą na pozorne powiększenie ogrodu jest ukrycie jego granic. Można to zrobić zasłaniając ogrodzenie roślinami. Nie mogą to być jednak wysokie drzewa, bo dają efekt odwrotny i pomniejszają działkę. Dobrze sprawdzi się grupa krzewów lub pnącza na ogrodzeniu. Najlepszy efekt daje "pobieranie" przestrzeni z zewnątrz np. gdy nie widać ogrodzenia, a rośliny z sąsiednich działek są powtórzone na naszej, czyli wizualnie "wychodzą" poza nasz ogród.

Gdy granicę ogrodu stanowi ściana budynku sąsiadów, powinno się zaaranżować ją tak, jakby wybudowana została specjalnie dla naszych potrzeb. Można użyć jej jako jednej ze ścian altany, zamontować na niej element wodny czy zastosować malarstwo iluzoryczne imitujące przejecie do dalszych części ogrodu. Takie malarstwo jest zresztą niedocenianą u nas, a bardzo skuteczną metodą na optyczne powiększenie działki.

Rośliny i barwy

Wrażenie oddalenia granic uzyskamy sadząc rośliny z większymi liśćmi bezpośrednio przy tarasie, a w miarę oddalania się od domu z coraz mniejszymi. Barwa też ma znaczenie . Ulistnienie roślin w kolorze intensywnie zielonym czy żółtym powoduje, że liście wydają się większe, więc również powinny się znaleźć bezpośrednio przy domu. Barwy fioletowe, brązowe, niebieskie czy szare pomniejszają optycznie przedmioty dając wrażenie dystansu optycznego, dlatego powinno się je sadzić blisko granic, które dzięki temu będą wydawać się bardziej oddalone. Takie zastosowanie roślin powoduje pozorne zwiększenie odległości pomiędzy nimi.

Kompozycja

Sprawdzoną metodą na optyczne powiększenie ogrodu jest takie zaprojektowanie, dzięki któremu powstaną kolejne plany w ogrodzie. Jeśli jakieś elementy wyłaniają się zza innych, ogród zyskuje pozorną, dodatkową przestrzeń. Świetnie sprawdza się znikająca za grupą roślin ścieżka, nawet jeśli jej niewidoczny koniec ma miejsce dwa metry dalej. W taki sam sposób można ukształtować linię trawnika. Jeśli na osi widokowej z salonu ma się pojawić podłużny kształt trawnika, zbiornika wodnego czy ścieżki - warto zwęzić oddalające się końce uzyskując sztuczną perspektywę. Podobny efekt daje układanie coraz mniejszych płyt w nawierzchni, jak i wspomniane wyżej , sadzenie roślin z coraz mniejszymi liśćmi.

Nasyp

Innym sposobem na oddalenie nieco granicy działki jest usypanie górki przy ogrodzeniu. Nasyp można oprzeć o murek lub palisadę z bali drewnianych, a od strony ogrodu nadać mu łagodny spadek lub ograniczyć murkiem oporowym. Murek można dodatkowo wykorzystać jako siedzisko. Poprzez uformowanie nasypu i posadzenie na nim roślin uzyskujemy efekt wydłużenia perspektywy, a posadzone rośliny od razu wydają się być większe.

Powiązania z wnętrzem domu

Warto też "wyprowadzić", materiały z wnętrza do ogrodu. Sprawi to, że ogród stanie się kontynuacją wnętrza domu. Taras z podłogą podobną do podłogi w salonie będzie sprawiał wrażenie jego części, przez co w prosty sposób powiększymy wizualnie obie przestrzenie. Warto również przy doborze innych elementów wystroju ogrodu wykorzystać te same, lub zbliżone materiały i kolory co we wnętrzach. Musimy pamiętać, że jeżeli dom i ogród będą tworzyć spójną całość, wówczas przestrzeń jednego będzie powiększać drugą.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Sposoby na optyczne powiększenie ogrodu