Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rośliny, które można posadzić w cieniu - królowe cienia

Magda Narkiewicz

Co posadzić w miejscu, w którym brakuje słońca? Przede wszystkim funkie! Żadne inne rośliny w cieniu nie wyglądają tak pięknie.

O urodzie funkii decydują detale: subtelne odcienie barw i rozłożenie wzorów.
O urodzie funkii decydują detale: subtelne odcienie barw i rozłożenie wzorów.
Fot.: Liliana Sokołowska
W funkiach zwanych też od łacińskiej nazwy hostami pociąga nas prosta, a zarazem wyjątkowo elegancka forma. Byliny te podobają się wszystkim, a liczba ich odmian grubo przekroczyła dwa tysiące! To wyjątkowa gratka dla wszystkich kolekcjonerów.

Postawiły na zieleń

Liście funkii mają regularne kształty i równoległą linię nerwów. Ich kolor to zieleń z dodatkiem żółtawych lub białych deseni. Średnica kęp, w zależności od odmiany, waha się od kilkunastu centymetrów do metra. Kwitną latem Od czerwca do sierpnia ze środka rozet wyrastają kłosy liliowych lub białych kwiatów, które u funkii babkowatej delikatnie pachną.

Łatwe w uprawie

Rośliny te nie chorują i nie wymarzają, same głuszą chwasty i jeśli podłoże jest zasobne w próchnicę, właściwie nie potrzebują opieki. Nie zawadzi ich jednak wiosną zasilać nawozami organicznymi, a w czasie długotrwałej suszy podlewać. Jedne, m.in. 'Patriot' i 'Stilleto', najlepiej wyglądają jako pojedyncze kępy, z innych, np. 'Frances Williams', tworzy się gęste kobierce.

Nie lubią słońca

W cieniu, w którym większość gatunków ledwie wegetuje, odmia-na 'Francee' zachowuje białe obrzeżenie, a 'Fortunei Aureomarginata' pozostaje złocistozielona. Inne funkie mogą jednak słabo rosnąć lub tracą wzory. Na słonecznych rabatach dość dobrze radzą sobie tylko nieliczne, np. 'Sum and Substance', 'Shade Fanfare' i 'Honey Bells'. Trzeba je jednak obficie podlewać, a ziemię wokół nich ściółkować korą.

Można je dzielić

Wczesną wiosna lub jesienią duże kępy można wykopać i podzielić na kilka sporych części.

Mają wroga

Funkie są przysmakiem ślimaków. Jeśli więc w pobliżu naszego ogrodu jest jakieś "ślimakowe zagłębie" z tej wspaniałej ozdoby lepiej zrezygnować.

Czytaj także:

Kwiaty odporne na suszę i brak światłaWytworna rabata do cieniaPoradnik - co urośnie w cieniu i półcieniu    Więcej o:

Skomentuj:

Rośliny, które można posadzić w cieniu - królowe cienia