Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Balkon - drzewa i krzewy na balkon

Magda Narkiewicz

Las za oknem można mieć nawet w centrum miasta. Mały, ograniczony do rozmiaru balkonu, ale własny.

04.10.2004
Cyprysik japoński 'Nana Gracilis' po 10 latach tworzy nieregularny półmetrowy stożek z wachlarzowato ułożonymi gałązkami.
Fot. Waldemar Kompała / AG
Skromna sosenka lub brzózka, kępa dzikich traw potrafi oderwać nasz wzrok od ekranu komputera, pozwala zapomnieć o zgiełku ulicy i znacznie bardziej sprzyja relaksowi niż feeria kwiatowych barw. Co prawda taki zagajnik trudno porównać do dzikich ostępów, a jednak nawet dla ptaków jest atrakcyjny. Wróble i sikory na gałązkach szukają pożywienia, czasem gołębie grzywacze, nie zważając na naszą obecność, wśród zieleni wiją gniazda.

Iglaki na balkonieLas z przypadku

Bywają takie początki - drzewko samo wyrasta wśród balkonowych kwiatów lub małą siewkę przywozimy jako pamiątkę z wakacji. Ujmuje nas wolą przetrwania, bo gdy wracamy po dłuższej nieobecności, dalej jest zielone. Powiększa swe rozmiary, a wraz z nimi rośnie nasza sympatia do dzielnej rośliny. W końcu sprawiamy drzewku większy pojemnik, zaczynamy szukać odpowiedniego dla niego towarzystwa, jakiegoś krzaczka, trawy. Potem latami z dumą obserwujemy z ulicy nasz domowy zagajnik i każdą wolną chwilę spędzamy wśród zieleni. Kaskady surfinii i pelargonii wydają się nam banalne i zbyt krzykliwe.

Zobacz całą galerię drzewek na balkonLas z wyboru

Jeśli świadomie planujemy założenie pojemnikowego zagajnika, warto stosować się do sprawdzonych zasad. Pojemniki Na początek, dla małych roślin mogą to być zwykłe doniczki. Półtorametrowe drzewko wymaga już jednak 7-10-litrowego pojemnika. Ważne, aby miał otwory odpływowe, nie był za ciężki i nie pękał od mrozu. Może to być drewniana skrzynia tarasowa, którą kupimy w każdym dużym centrum ogrodniczym. W idealnej sytuacji są mieszkańcy budynków, w których na balkony zaprojektowano odpowiednie pojemniki.

  • PODŁOŻE Do ziemi ogrodniczej dobrze jest domieszać nieco gliny, wtedy nie będzie tak łatwo wysychać. Można też dodać do niej nawóz o spowolnionym działaniu. Dokarmiać najlepiej również nawozami o spowolnionym działaniu.

  • OCIEPLENIE Korzenie roślin posadzonych w pojemnikach łatwo przemarzają. Dlatego trzeba pomyśleć o zabezpieczaniu na zimę. Można wyłożyć wnętrze pojemnika przed wsypaniem ziemi lub ocieplać go od zewnątrz co roku jesienią.

  • ROŚLINY Najlepiej sprawdzają się pospolite brzozy, sosny, świerki i jałowce. Gatunki te w naturze rosną czasem w warunkach gorszych niż na balkonie.

  • PIELĘGNACJA Przede wszystkim drzewka wymagają podlewania, zwłaszcza te stojące pod zadaszeniem. Iglaki nawilżamy także w okresie zimowego ocieplenia. Zasilanie powinno być umiarkowane. Wskazane są nawozy długodziałające, które wiosną dodajemy do podłoża. Przekarmione drzewko rośnie zbyt szybko, zagłodzone zaś przedwcześnie żółknie i traci liście.

  • PRZYCINANIE Lepiej co roku regularnie skracać młode pędy, by korona nie przerosła balkonu, aniżeli co kilka lat ciąć grube gałęzie. Mocne przycinanie zwykle bardzo okalecza i deformuje drzewo.    Oczko wodne na balkonie  • Skomentuj:

    Balkon - drzewa i krzewy na balkon