Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Porada dnia - jesienna pielęgnacja iglaków

red.

Jesień to czas intensywnych prac ogrodniczych. Oto kilka podpowiedzi - jak troszczyć się o iglaki.

Pielęgnacja iglaków jesienią
Pielęgnacja iglaków jesienią
Fot. Shutterstock
Do końca września możemy sadzić i przesadzać iglaki, bo zdążą się jeszcze ukorzenić przed zimą, co jest niezbędne do przezimowania. Warto pamiętać, że zabieg ten jest tym bardziej ryzykowny, im starsza roślina. Gatunki o silnym wzroście zniosą to bez szwanku jedynie w ciągu pierwszych pięciu lat od posadzenia. Odmiany karłowate przyjmą się nawet po 10 latach, jeżeli ich system korzeniowy nie jest zbyt rozległy i nie zostanie silnie uszkodzony podczas przesadzania.

Cięcie.

Przycinanie odrostów, formowanie żywopłotów, cięcia formujące należy zakończyć w sierpniu. Chore, podsuszone gałązki trzeba oczywiście uciąć, by chronić roślinę przez zakażeniem, ale roślina może odchorować zimą taki zabieg, bo miejsce cięcia łatwiej przemarza.

Nawożenie i podlewanie.

We wrześniu i październiku warto zasilić iglaki nawozem jesiennym, który zapobiega brązowieniu igieł. Tegoroczny wrzesień jest wyjątkowo suchy. Warto więc podlewać teraz rośliny, by wzmocniły się przed zimą.

Czytaj więcej o pielęgnacji ogrodu we wrześniu

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail:

Skomentuj:

Porada dnia - jesienna pielęgnacja iglaków