Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

W moim ogrodzie gleba jest gliniasta i ciężka.

Odpowiada Małgorzata Szymczykiewicz

Po obfitych deszczach długo utrzymują się tu kałuże, a podczas suszy jej powierzchnia pęka. Rośliny nie mają więc łatwego życia. Czy mogę w jakiś sposób poprawić strukturę ziemi?

Krzysztof Baranowicz

Gleba gliniasta, chociaż żyzna, często jest tak zbita, że korzenie roślin nie mogą oddychać. Jej strukturę warto poprawić, dodając nawozów organicznych, które dostarczają roślinom pokarmu, a po rozłożeniu przekształcają się w próchnicę zapewniającą dobre warunki wodno-powietrzne. Obornik najlepiej przekopać jesienią, pozostawiając ziemię w "ostrej skibie". Dopiero wiosną wyrównujemy ją grabiami. Dobrym dodatkiem spulchniającym jest kompost, który można dodawać do ziemi przez cały rok.

Zanim zaczniemy sadzić rośliny, warto wysiać nasiona gatunków na nawóz zielony (np. łubinu, wyki). Gdy podrosną (ale zanim zakwitną), przekopujemy je z ziemią. Gleba stanie się luźniejsza, będzie lepiej chłonęła wodę i dłużej ją zatrzymywała. Między gruzełkami znajdzie się sporo powietrza. Dodatkowo ziemię można wymieszać z piaskiem i żwirem.

    Więcej o:

Skomentuj:

W moim ogrodzie gleba jest gliniasta i ciężka.