Krzewy do pojemników na balkon

Piotr Banaszczak

Poradźcie, co posadzić w donicach na tarasie, aby nie było z tym wiele kłopotu. Michał K.

Powojnik (Clematis). Kwiaty balkonowe
Powojnik (Clematis). Kwiaty balkonowe
For. Shutterstock / Todd Boland
Do pojemników najlepiej nadają się krzewy karłowe lub dobrze znoszące częste przycinanie i na tyle mrozoodporne, aby mogły pozostawać na zewnątrz przez okrągły rok. Iglaki oferują całoroczną zieleń, warto jednak docenić również krzewy, które zrzucają jesienią liście. W ciągu roku kilkakrotnie zmieniają szatę, a zimą ich bezlistne korony też wyglądają ciekawie. Przy wyborze roślin trzeba jednak brać pod uwagę warunki mikroklimatyczne. Na balkonie usytuowanym na wysokim piętrze lub na dachu musimy liczyć się z silnymi i wysuszającymi wiatrami. Jeżeli na dodatek ma on wystawę południową, letnie upały będą tam uciążliwe, a dla wielu roślin wręcz mordercze. Wtedy trzeba sięgnąć po gatunki najbardziej wytrzymałe, jak jałowce, kosodrzewiny, pięciorniki krzewiaste. Natomiast na patio albo zaciszny taras wybór krzewów jest znacznie szerszy. Może tam rosnąć m.in. bukszpan, laurowiśnia, świerk biały 'Conica', ostrokrzewy - najlepiej Meservy - i wiele odmian hortensji. W pojemnikach świetnie się też sprawdzają wieloletnie pnącza, takie jak winobluszcz i pięknie kwitnące powojniki.

Pielęgnacja kilku dorodnych okazów jest znacznie prostsza niż dbanie o skrzynki gęsto obsadzone, np. pelargoniami.Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla). Osiąga do 1 m wysokości i podobną szerokość. Kwitnie na biało, różowo, purpurowo, fioletowo i niebiesko. Nadaje się do zacisznych słonecznych lub półcienistych miejsc. Przycinana zachowuje zwarty pokrój.

Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens). Doskonale nadaje się do formowania regularnych figur geometrycznych. Dobrze się czuje zarówno w miejscach słonecznych, jak i całkowicie zacienionych. Zimą powinien być dokładnie osłonięty razem z pojemnikiem.

Ostrokrzew Meservy (Ilex ×meserveae) Dorasta do ok. 1 m wysokości. Zimą wygląda wyjątkowo dekoracyjnie dzięki błyszczącym liściom i jaskrawym owocom. Bardzo dobrze znosi cięcie. Wymaga zacisznego, półcienistego miejsca. Przed słońcem trzeba go chronić zwłaszcza zimą.

Kosodrzewina (Pinus mugo). To wyjątkowo odporny gatunek. Znosi słońce, silne wiatry i mróz. Karłowe odmiany można pozostawić w ich naturalnej formie lub kuliście przycinać. Z szybko rosnących form, uszczykując młode przyrosty, tworzy się duże bonsai.

Powojniki (Clematis). Odmiany wielkokwiatowe wspaniale dekorują balustrady i słoneczne ażurowe ściany. Wymagają dużych pojemników z żyznym podłożem. Trzeba je regularnie podlewać, ściółkować kompostem i co wiosnę niezbyt mocno przycinać.

Lilak Meyera 'Palibin' (Syringa meyeri). Krzew ten w pojemnikach dorasta do 1 m wysokości, równie szeroko rozkładając się na boki. Na przełomie maja i czerwca obficie obsypuje się pachnącymi liliowymi kwiatami. Lubi słońce, nie jest szczególnie wymagający

Skomentuj:

Krzewy do pojemników na balkon