Niewidzialne ogrodzenie utrzyma psa z dala od roślin

Aldona Zakrzewska

Mój pies lubi kopać doły na rabatach, zdarza mu się także "podlewać" rośliny, które potem niszczeją. Jak go do tego zniechęcić? Robert G.

Pies w ogrodzie. Jak chronić ogród przed psem
Pies w ogrodzie. Jak chronić ogród przed psem
Fot. Shutterstock / Marcin Ciesielski
Psa można nauczyć, by nie wchodził na grządki, ale to wymaga sporo czasu i cierpliwości, zwłaszcza gdy z natury lubi on kopać doły.

Można jednak wspomóc się technicznymi wynalazkami. Skutecznie działają ultradźwiękowe odstraszacze emitujące fale o wysokiej częstotliwości niesłyszalne dla nas, a nieprzyjemne dla czworonoga. Lokujemy je w miejscu, które chcemy ustrzec przed zwierzakiem.

Jeśli zamierzamy zabezpieczyć większy lub nieregularny obszar, zainstalujmy na działce tzw. niewidzialne ogrodzenie. Składa się ono z nadajnika umieszczonego zwykle w garażu, przewodu wyznaczającego strefę zakazaną dla psa i obroży z odbiornikiem. Zwierzak, zbliżając się do przewodu, usłyszy ostrzegawczy sygnał dźwiękowy. Jeśli się nie wycofa, obroża skarci go impulsem elektrostatycznym, którego siłę można dowolnie regulować. Montaż systemu jest prosty i nie zajmuje więcej niż 30 minut.

Na rynku są również dostępne preparaty zapachowe (np. Flocky Stop, Aplidal) służące do odstraszania domowych czworonogów niemiłą dla nich wonią. Stosując je, można chronić konkretne rośliny, całe rabaty i trawniki. Trzeba jednak opryskiwać nimi rośliny po każdym deszczu.

Skomentuj:

Niewidzialne ogrodzenie utrzyma psa z dala od roślin