Pies w ogrodzie - dobre rady

Aldona Zakrzewska

'Podlewając' ogrodowe murki i krzaczki pies zaznacza swoje terytorium.
'Podlewając' ogrodowe murki i krzaczki pies zaznacza swoje terytorium.
Fot. SHUTTERSTOCK
 • W ogrodzie otoczonym gęstym płotem lub murem pies jest spokojniejszy i mniej niszczy rośliny. Fundament pod ogrodzenie powinien być solidny (zagłębiony co najmniej 80 cm w ziemi). Wówczas żaden psi podkop nie będzie problemem.

 • Właściciele psów powinni sadzić iglaki w większych grupach lub w bezpośrednim sąsiedztwie innych krzewów lub wysokich bylin (psu będzie do nich trudniej dotrzeć).

 • Do żółtych plam na darni (śladów obecności suczek) można nie dopuścić lub je zmniejszyć, często i obficie zraszając trawnik. Wtedy rozcieńczony mocz wsiąknie głęboko w ziemię. Wypalone fragmenty murawy obsiewamy świeżą trawą lub kładziemy na nich kawałki darni z innego miejsca.

 • Aby psy nie siały spustoszenia wśród ogrodowych kwiatów sadźmy ulubione rośliny w masywnych wysokich i ciężkich donicach. Pomóc mogą też płotki otaczające cenne egzemplarze roślin oraz murki oporowe i palisadki, ograniczające podwyższone rabaty. Posadzone wyżej rośliny nie padną wówczas ofiarą psiego pęcherza.

 • Jeżeli zależy nam, aby pies nie miał dostępu do ulubionej przez nas części ogrodu, odgrodźmy ją od reszty posesji. W miejscach często odwiedzanych przez naszego pupila (np. w okolicach tarasu, wejścia do domu) zastąpmy trawnik utwardzoną nawierzchnią.

 • Każdy ogrodowy zbiornik przyciąga psa jak magnes (zwierzak chce się w nim wykąpać lub ugasić pragnienie). Jego brzegi powinny być więc solidnie obudowane. W przeciwnym razie zwierzak zsunie się do wody wraz z umocnieniem, a naszym oczom ukaże się podziurawiona pazurami folia.

  Czytaj także:

  Jak ochronić ogród przed psem?  Jakie rasy psów mogą stale przebywać na dworze? • Skomentuj:

  Pies w ogrodzie - dobre rady