Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Szkodniki na lipie

EWA NAPIÓRKOWSKA:

Mam na działce około 40-letnią lipę. Zauważyłam, że pojawiły się na niej dziwne szkodniki (załączam zdjęcie) w postaci maleńkich jasnych gąsienic otoczonych brązowawym kokonem. Jest ich pełno na drzewie. Co to za szkodniki i jak z nimi walczyć? Maryla Klockiewicz

Szkodniki na liściach lipy
Szkodniki na liściach lipy
Fot. Maryla Klockiewicz
Z analizy zdjęć i opisu wynika, że lipa została zaatakowana przez szkodnika, którego larwy minują liście. Może to być błonkówka lub motyl (na zdjęciu nie widać larw, trudno więc stwierdzić na pewno, jaki to gatunek). Od czerwca do sierpnia larwy żerują w miękiszu liści, tworząc tzw. miny - małe i okrągłe, białej barwy.

Po pewnym czasie larwy przenoszą się do gleby. Tworzą tam kokony, w których zimują. Wiosną następuje ich przepoczwarczenie. Osobniki dorosłe pojawiają się w maju i czerwcu. Na liściach składają jajeczka, z których wylęgają się larwy. Roczny cykl się zamyka.

Zwalczanie tego szkodnika najlepiej rozpocząć pod koniec kwietnia lub na początku maja. Wtedy opryskujemy drzewo po raz pierwszy. Zabieg ponawiamy, gdy pojawią się larwy. Stosujemy jeden z preparatów: Telesfor 100 EC (w stężeniu 0,05%), Confidor 200 SL (0,08%) lub Decis 2,5 EC (0, 05%). W okresie żerowania larw oprysk powtarzamy po 7-10 dniach. Z 40-letnią lipą może być problem, jeśli jest ona wysoka. Można użyć długiej lancy albo opryskać drzewo z jakiegoś podwyższenia.

    Więcej o:

Skomentuj:

Szkodniki na lipie