Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak uratować bonsai z fikusa

WOJCIECH SŁOMKA:

Mam kłopoty z fikusem (Ficus retusa) w formie bonsai z zaszczepionym na nim innym gatunkiem fikusa. Roślinę dostałem w złej kondycji od znajomych i miałem nadzieję ją wyleczyć. Wymieniłem podłoże, zastosowałem preparaty grzybobójcze (m.in. Previcur i Mildex). Proszę o poradę, co można z tym zrobić, bo na razie nie ma efektów. Jerzy Frozyna

Bonsai z fikusa wymaga pomocy
Bonsai z fikusa wymaga pomocy
Fot. Archiwum czytelnika
Po obejrzeniu zdjęć trudno mi przekazać pełne optymizmu informacje. Często formy szczepione różnią się wymaganiami środowiskowymi od podkładek, na których zostały zaczepione.

Pana roślina musiała stać przez jakiś czas w miejscu, gdzie były dość duże wahania wilgotności. W takich warunkach tkanki szczepień ulegają osłabieniu, bo większość sił życiowych kierowana jest do podkładki. Ponadto na zdjęciach widać zamieranie brzegów liści, ale wywołane właśnie zaburzeniami w przewodnictwie metabolitów w obrębie tkanek oraz wynikające z faktu braku jednorodnego środowiska.

Wymienił Pan podłoże - po takim zabiegu roślina się regeneruje, a najszybciej regenerują się podkładki.

Polecam opryskanie rośliny jednym z preparatów: Bravo 500 lub Score 250 EC, Sarfun 500 SC lub chociaż Topsin M 500 SC, bo widać patogeniczną działalność grzybów z rodzaju Phyllosticta sp. Poza tym trzeba zastosować dodatkowo Rovral Aquaflo 500 SC.

Warto się również zastanowić, czy w chwili, gdy zaszczepiona część traci kondycję, nie usunąć jej i nie budować bonsai tylko z odrostów podkładki. Dość szybko pojawi się zielona masa jej liści i będzie bardziej estetyczna niż słabej kondycji szczepienie. I proszę nie zapominać o stałym nawożeniu mineralnym rośliny odżywką do bonsai, a także o formowaniu drzewka.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak uratować bonsai z fikusa