Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Co zrobić ze spadami?

Hanna Gradkowska

Mam stare jabłonki. Spada z nich sporo jabłek, które gniją pod drzewami. Słyszałam, że nie należy ich wyrzucać na kompost, jak więc się ich pozbyć? Maria Rydzewska

Czy jabłka można wrzucać do kompostownika

Nie widzę innej możliwości jak wygrabienie spadów spod drzew. Następnie warto pomyśleć o zagospodarowaniu opadłych jabłek.

Początkowo, po zawiązaniu się owoców na pędach, część z nich spada samoistnie, bowiem wykształciły się nieprawidłowo, a także, ponieważ drzewo broni się przed nadmiarem owoców. Te spady po zgrabieniu można przeznaczyć na kompost. Nie mają one specjalnej wartości dla tworzonej masy kompostowej, ale są nieszkodliwe.

Zgniłe jabłka na kompost

Inaczej sprawa się ma z owocami, które opadły, bo były porażone przez choroby lub szkodniki. Nadgniłe bądź zaatakowane przez szkodniki owoce nie nadają się do kompostowania. Należy je bezwzględnie usuwać z sadu, gdyż stają się przyczyną następnych infekcji.

Wiele urzędów gminnych i miejskich rozdaje właścicielom posesji worki na odpady. Nadgniłe spady można pakować do worków przeznaczonych na trawę. Jeśli miejscowy urząd nie dostarcza takich worków, jabłka można niekiedy wystawiać w workach kupionych w sklepie, ewentualnie wrzucać owoce do pojemnika na śmieci albo do wykopanego w ogrodzie dość głębokiego dołu. Kolejne partie owoców warto posypywać wapnem, co powinno zapobiec rozprzestrzenianiu się zarodników grzybowych

Z wierzchu należy je przykryć co najmniej 20-centymetrową warstwą ziemi. Niektóre odmiany jabłoni (np. 'Close') mają naturalną tendencję do opadania. Te owoce z powodzeniem można zjadać świeże bądź przeznaczać na przetwory. Zachęcam do sporządzania domowych przetworów. Wykorzystujemy jednak do tego tylko zdrowe owoce.
    Więcej o:

Skomentuj:

Co zrobić ze spadami?