Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czy z pestki mango coś wyrośnie?

WIESŁAW GAWRYŚ:

Z pysznego mango wyjęłam pestkę i chciałabym ją wysiać. Czy ma szansę wykiełkować? I czy wyrosła z niej roślina może wydać owoce? Mirosława Chudziak

Owoc mango. Z jego pestki można zasadzić drzewko
Owoc mango. Z jego pestki można zasadzić drzewko
Fot. Shutterstock
Nasiona wyjęte z owoców egzotycznych nie zawsze są na tyle dojrzałe, by mogły wykiełkować. Często więc umieszczone w ziemi gniją. Zawsze jednak warto spróbować. Najwięcej szans ma właśnie "pestka" z bardzo miękkiego mango.

Po oczyszczeniu z miąższu nasienie układamy płasko w doniczce z ziemią uniwersalną i przykrywamy centymetrową warstwą tego samego podłoża. Staramy się utrzymać je w stałej wilgotności.

Kiedy pojawi się siewka, ustawiamy ją w miejscu dobrze oświetlonym i nadal podlewamy w sposób umiarkowany. Po roku roślinę przesadzamy do nieco większej doniczki z bardzo żyznym podłożem z dodatkiem gliny. Jego odczyn powinien być lekko kwaśny (pH około 6). Początkowo mango rośnie szybko. Latem możemy je wystawiać na zewnątrz, jednak zimą mogą pojawić się problemy, zwłaszcza jeśli powietrze w mieszkaniu jest suche i roślinie brakuje światła. W takich warunkach łatwo mogą opaść liście. Mango w domu (podobnie jak awokado) nie żyje zbyt długo. Większe szanse ma w przydomowej oranżerii lub na zabudowanym, ogrzewanym balkonie.

W naturze i na plantacjach roślina ta owocuje dopiero jako dorosłe drzewo, dlatego w domu raczej nie należy liczyć nawet na kwitnienie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Czy z pestki mango coś wyrośnie?