Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mowa kwiatów

Anna Grunwald

Kwiaty i ich kolory mają swoją symbolikę. Wprawdzie dziś już ich znaczenie odeszło nieco w niepamięć, ale wciąż można nimi wyrazić wiele uczuć: miłość, przyjaźń, szacunek, zazdrość, a nawet ból lub rozstanie. Jeśli chcesz z pomocą kwiatów powiedzieć co czujesz - poznaj ich znaczenie.

Bez - ofiaruję Ci szczerą przyjaźń
Bez - ofiaruję Ci szczerą przyjaźń
Fot. Shutterstock / Africa Studio
Oczywiście największe wrażenie zrobią na obdarowanej osobie jej ulubione kwiaty. Jeśli jednak nie wiesz, jakie wybrać, możesz skorzystać ze słownika kwiatów i ich kolorów. Od zawsze kolor czerwony był symbolem miłości, różowy - oznaczał szczerą sympatię i przyjaźń, niebieski - wierność, biały - niewinność, a żółty - zazdrość. Lista kwiatów jest bardzo długa. My skupimy się na tych najczęściej wręczanych.Lilie z "Nocy i dni" Mało kto obecnie zna mowę kwiatów. Bo czy wiecie na przykład, że cyklamen wyraża wątpliwości, a cynia to prośba o zrozumienie? Z kolei obdarowanie kobiety kamelią, peoniami, różami chińskimi czy hortensjami oznaczało "nie kocham, sprawiasz mi problemy". A pamiętacie słynną scenę z "Nocy i dni"? Młody Józef Toliboski wchodzi w białym garniturze do grząskiego stawu, zrywa rosnące w nim białe lilie i bukiet składa w ręce Barbary. W ten sposób chciał pokazać oddanie i uczucie, jakim darzył główną bohaterkę filmu. Nie minęło kilkadziesiąt lat, a lilie, kalie i chryzantemy stały się kwiatami "pogrzebowymi". Dziś wracają do łask, lecz wiele kobiet, zwłaszcza starszych, wciąż o tym pamięta. Lepiej nie ryzykować, wręczając seniorce piękne skądinąd białe kalie.

Ile kwiatów w bukiecie?

Nie tylko kwiaty miały znaczenie, także ich liczba. Jeszcze kilkaset lat temu wielbiciele przesyłali kobietom 13 róż. Pojedyncza róża wyraża miłość od pierwszego wejrzenia, a po kłótni, prosząc o przebaczenie, wręczono 15 kwiatów.Zobacz co znaczą poszczególne kwiaty i ich kolory >>
Kliknij, by obejrzeć galerię

    Więcej o:

Skomentuj:

Mowa kwiatów