Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak dbać o krzew kaliny? [PORADA EKSPERTA]

red.

Mam w ogródku dwa krzewy kaliny. Mają piękne, ciężkie białe kwiaty, które albo zaczynają już przekwitać (robią się brązowe), albo zmieniają kolor z powodu intensywnych opadów. Nie wiem też, kiedy powinnam przycinać szybko rozrastające się gałęzie krzewu. Kasia

Kalina angielska (Viburnum ×carlcephalum).
Kalina angielska (Viburnum ×carlcephalum).
Fot. Monika Pawlonka / Agencja Promocji Zieleni

Odpowiada Agnieszka Gertner, ekspert z pracowni Mój projekt ogrodu:

 

Deszcze i pochmurna pogoda mogą mieć wpływ na przyspieszone przekwitanie krzewów. Co do cięcia generalna zasada jest taka, że wczesną wiosną tniemy krzewy kwitnące latem, a krzewy kwitnące wiosną przycina się po okresie kwitnienia. Tak więc, cięcie formujące powinno dokonywać się zaraz po kwitnieniu krzewu, w marcu lub jeszcze w lutym, jeśli jest cieplej można skracać osłabione lub przemarznięte pędy. Kalina kwitnie zazwyczaj w maju i na początku czerwca kwiaty przekwitają, pozostawiając krzew zielonym do końca sezonu. Warto posadzić ją w ogrodzie w takim miejscu, w którym to ona w maju będzie kwitnącym soliterem, wówczas te kilka tygodni będą wydawały się trochę dłuższe.

 

 fot. shutterstock

Chcesz odmienić swój ogród? Planujesz metamorfozę balkonu? Dołącz do czatu na naszym profilu na Facebooku i porozmawiaj z ekspertem. Kolejny czat odbędzie się w środę 19 czerwca w godzinach 9:00 - 13:00. Zapraszamy!

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak dbać o krzew kaliny? [PORADA EKSPERTA]