Jak zachować zielony trawnik w czasie upałów. Rady ekspertów

Zofia Knittel

W taki upał wystarczy chwila nieuwagi, aby piękny zielony trawnik zamienił się w żółte, wypalone klepisko. Jak tego uniknąć - radzą ekspertki, właścicielki firm ogrodniczych

Sposób pielęgnacji trawnika podczas upałów zależy m. in. od tego, ile trawnik ma lat oraz na jakiej glebie rośnie. Nie ma tu sztywnej recepty - mówi Krystyna Milczarek, inżynier ogrodnik, właścicielka istniejącej od prawie 30 lat warszawskiej firmy ogrodniczej Zieleń i Ty. Jest jednak kilka uniwersalnych zasad, których warto się trzymać.Trawa musi być dłuższa

Przede wszystkim podczas upałów nie należy ścinać trawnika zbyt mocno. Dobrze jest zostawić z 7 cm. Poza tym trzeba używać bardzo ostrych noży, bo utrata wody zachodzi na całej powierzchni cięcia. Jeśli będą zbyt tępe, to trawa szybciej wyschnie i zżółknie. Kiedy kosić? Krystyna Milczarek: - Przy takiej temperaturze, najlepiej wieczorem lub rano. Co tydzień lub co 10 dni.

Jak często i kiedy podlewać?

- Latem trawnik podlewamy rano albo wieczorem. W ciągu dnia woda zbyt szybko paruje. Trzeba podlewać często, nawet raz dziennie, ale nie można też przesadzić. Jeśli trawnik jest gęsty i będzie miał zbyt mokro, to się zagrzeje, podgotuje jak mięta w szklance wrzątku - tłumaczy Krystyna Milczarek.

Maja Furyk, właścicielka śląskiej firmy Progarden proponuje inną metodę. Podlewać rzadziej (co 2-3 dni), ale bardzo intensywnie, tak, żeby trawnik aż chlupał. Tylko że późnym wieczorem, żeby nocą woda zdążyła wsiąknąć w grunt. Jeśli mamy automatyczny system podlewania, najlepiej ustawić go na 4 nad ranem na 2 godziny.

Stało się, trawnik wysechł. Co teraz?

- Jeżeli trawnik nie jest bardzo zniszczony, można go przegrabić specjalnymi grabiami z nożami. Ponacinać glebę, spulchnić ją i potem dosiewać. Ewentualnie dodać odrobinę substratu torfowego i czekać. Ale jak jest zbyt zniszczony, to niestety trzeba robić wszystko od nowa - mówi Milczarek.

Żeby zieleń była soczysta

- Istnieją takie substancje żelowe, dzięki którym można podlewać rzadziej, ale ich się używa bardziej pod rośliny niż na trawniki - tłumaczy właścicielka firmy Zieleń i Ty. - Poza tym te środki działają tylko na początku. A po pewnym czasie mogą nawet zacząć działać odwrotnie - dodaje. Trawę można jednak nawozić. Maja Furyk latem stosuje np. środek poprawiający zabarwienie trawy. Średnio raz w miesiącu wysypuje go na suchą trawę, bezpośrednio przed podlewaniem. Następnie leje wodę tak długo, aż rozpuszczą się wszystkie granulki.

Skomentuj:

Jak zachować zielony trawnik w czasie upałów. Rady ekspertów