Magnolia z nasion? [Porada eksperta]

Alicja Gawryś

Moja magnolia gwiaździsta 'Rosea' obrodziła w tym roku owocami. Chciałabym wysiać kilka nasion. Czy wyrosną z nich różowo kwitnące drzewka? Milena Kocoń

Magnolia gwiździsta 'Rosea'
Magnolia gwiździsta 'Rosea'
Fot. shutterstock/Jorge Salcedo
W czerwonych owocach o oryginalnym wyglądzie znajdują się fasolowate nasiona. Można je zebrać, gdy dojrzeją, to jest w październiku lub listopadzie. Zaraz potem warto je poddać zabiegowi zwanemu stratyfikacją, co w warunkach domowych sprowadza się do umieszczenia ich w lodówce w pojemniku z wilgotnym piaskiem na 3-4 zimowe miesiące. Nasiona wysiewa się wiosną do skrzynek. Kiełkują po 4-6 tygodniach. Wtedy sadzimy siewki w pojedynczych doniczkach i uprawiamy w nich 2-3 lata. Na zimę doniczki dołujemy, a młode rośliny okrywamy suchymi liśćmi i agrowłókniną.

Z wysianych nasion uzyska Pani krzewy magnolii gwiaździstej, jednak nie można mieć pewności, czy któryś z nich zakwitnie na różowo. Może będzie tak, że część okazów zakwitnie w przyszłości na biało, a część w różnych odcieniach różowego. Żeby się jednak o tym przekonać, trzeba czekać co najmniej 7-8 lat, bo tyle czasu zwykle upływa, zanim roślina zakwitnie po raz pierwszy.

Magnolia gwiaździsta 'Rosea', na zdjęciu poniżej jej owoc

Skomentuj:

Magnolia z nasion? [Porada eksperta]