Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czy powinno się okrywać ostrokrzewy?

Wiesław Gawryś

Zakupiłam ostrokrzew Meservy i posadziłam w gruncie. Czy wymaga on okrycia na zimę? Jeśli tak, to czym? Aneta Bonisławska

Ostrokrzew Meservy ma ozdobne zimą liście i owoce.
Ostrokrzew Meservy ma ozdobne zimą liście i owoce.
Fot. Wikimedia commos
Ostrokrzew Meservy (Ilex maserveae) jest bardziej odporny na niskie temperatury i lepiej znosi nasze zimy niż popularny ostrokrzew kolczasty (I. aquifolium). Jeżeli nie ma silnych mrozów, właściwie można go pozostawić bez osłony, zwłaszcza że w jego trwałych liściach również w okresie spoczynku przebiega fotosynteza. Powinny więc mieć dostęp do światła.

Radziłbym na razie wstrzymać się z okrywaniem górnej części rośliny do czasu, aż zapowiadane będą większe mrozy (od -10 do -15°C). Wtedy krzew warto owinąć kilkoma warstwami ciemnozielonej bądź białej agrowłókniny. Materiał ten trochę zacieni liście, co zabezpieczy je przed nagrzaniem w ciągu dnia i nagłym schłodzeniem w nocy (czyli tzw. szokiem temperaturowym). Poza tym przed mrozem chroni także powietrze znajdujące się pomiędzy warstwami agrowłókniny. Jeśli będą zapowiadane spadki temperatury poniżej -15°C, krzew warto owinąć jeszcze matą słomianą. Jednak gdy tylko miną te najsilniejsze mrozy, należy ją zdjąć. Pozostawienie ocieplenia na długo w okresie, gdy nie jest to konieczne, nadmiernie zacienia krzew i może doprowadzić do żółknięcia liści oraz osłabienia rośliny. Natomiast korzenie ostrokrzewu, zwłaszcza w pierwszym roku po posadzeniu, warto zabezpieczyć przed mrozem, zasypując podłoże kilkucentymetrową warstwą kory i dodatkowo gałązkami roślin iglastych.

    Więcej o:

Skomentuj:

Czy powinno się okrywać ostrokrzewy?