Skorzonera - czarne szparagi

dr Magdalena Narkiewicz

Atrakcją zimowego stołu na może być skorzonera. To mało popularne warzywo smakuje podobnie jak szparagi.

17191144 https bi
Fot. Shutterstock
Skorzonera (Scorzonera hispanica), tzw. czarny korzeń, w pierwszym roku wytwarza rozetę liści i smaczny korzeń (o długości ok. 30 cm i szerokości oko-ło 4 cm) o czarnej skórce skrywającej biały miąższ. Po przekrojeniu wycieka z niego mleczny sok. Skorzonera (wymowa: skorzonera) ma słodkawy smak dzięki inulinie - cukrowi, który mogą jeść chorzy na cukrzycę. Dostarcza też wapnia, fosforu, magnezu i żelaza.

Warto wiedzieć

Skorzonerę można uprawiać najwyżej dwa sezony. Jej korzenie mogą zimować w gruncie. Wiosną, gdy wyrastają z nich pędy kwiatowe, włóknieją, ale po ich wczesnym usunięciu znów stają się delikatne. Oprócz korzenia można też jeść młode liście. Warzywo ma podobne wymagania co salsefia. Obie rośliny uprawiamy tak samo.

SkorzoneraFot. ShutterstockSkorzonera w śmietanie do mięsa

Oskrob pół kilo korzeni skorzonery i włóż je na chwilę do wody z octem. Osącz i pokrój na kawałki o długości ok. 10 cm. Przygotuj 1/2 l wywaru z warzyw. Posól go i przez kwadrans gotuj w nim salsefię. Miękką przełóż do rondla, dodaj 2-3 łyżki gęstej śmietany i nieco wywaru. Podduś, oprósz zieloną pietruszką i pieprzem.

Skomentuj:

Skorzonera - czarne szparagi