Ziołowe kąpiele
Urlop dawno się skończył, a zmęczenie daje o sobie znać i nastrój nie najlepszy? Jeśli masz w łazience wannę, spraw sobie aromatyczną ziołową kąpiel.
Domowe spa
Ostatnio bardzo modne są różne zabiegi zwane spa (od nazwy belgijskiego miasta Spa znanego ze źródeł mineralnych) - kąpiele, masaże wodne i inne metody pomagające zachować dobre samopoczucie i urodę. By z nich korzystać, nie trzeba wyjeżdżać do ekskluzywnych ośrodków. Spa możemy sobie zafundować nawet we własnej wannie w ramach kąpieli. Skutecznie bowiem działają także kąpiele z ziół, które rosną w ogrodach, na polach i łąkach. Niektóre, choćby skrzyp lub kwitnący wrzos, można zebrać jeszcze jesienią. A potem np. zrobić napar, wsypując kilka garści świeżych lub suszonych ziół do 1-3 l letniej wody i powoli doprowadzając pod przykryciem do wrzenia - albo odwar, gotując go jeszcze kilka minut. Otrzymany płyn przecedzamy i wlewamy do wanny z wodą (wygotowane rośliny możemy włożyć do płóciennego woreczka i też wrzucić do wanny). Ziołowej kąpieli o temperaturze 37-39°C zażywamy przez 10-20 min, nie stosując już mydła ani jego zamienników. By uzyskać pianę, wystarczy dodać do ziół garść mydlnicy lekarskiej, natomiast miły zapach zapewni dodatek różanych płatków. Po kąpieli warto się zrelaksować - najlepiej poleżeć chwilę, przywołując miłe wspomnienia z wakacji.
Kąpiel relaksująca: lipa, lawenda, wrzos...
Jak przygotować kąpiel relaksującą:
2 garści kwiatów lipy oraz po jednej garści rozdrobnionego kłącza tataraku, kwiatów lawendy i kwiatów wrzosu (odwar).
Kąpiel pobudzająca: babka lancetowata, nostrzyk...
Jak przygotować kąpiel pobudzającą:
Po 3 garści lnicy pospolitej i babki lancetowatej oraz 2 garści ziela nostrzyka (odwar). Po tej kąpieli najlepiej się nie wycierać, tylko owinąć dużym ręcznikiem i położyć na chwilę. Taka kąpiel nie tylko pobudza, ale też regeneruje skórę.
Kąpiel dezynfekująca: macierzanka
Jak przygotować kąpiel dezynfekującą:
8 garści ziela macierzanki (odwar). Po tej kąpieli również najlepiej się nie wycierać, lecz owinąć ręcznikiem i położyć. Kąpiel działa dezynfekująco oraz regeneruje skórę.
Kąpiel odmładzająca: przywrotnik, rumianek, lipa...
Jak przygotować kąpiel odmładzającą:
4 garści ziela przywrotnika oraz po garści kwiatów rumianku, lipy, kasztanowca oraz kwiatów i liści ślazu dzikiego (odwar). Kąpiel przywraca skórze elastyczność.
Kąpiel regenerująca: dziewanna i liście brzozy
Jak przygotować kąpiel regenerującą skórę:
Po 2 garści liści dziewanny i liści brzozy oraz garść liści babki szerokolistnej. Po zawrzeniu gotujemy jeszcze 5-10 min. Kąpiel działa wzmacniająco na skórę.
Kąpiel oczyszczająca: jałowiec
Jak przygotować kąpiel oczyszczającą:
Pęczek młodych gałązek jałowca i garść jałowcowych jagód. Po zawrzeniu gotujemy 5-10 min. Kąpiel pomaga przy wypryskach i reumatyzmie.
Kąpiel uspokająca: Lawenda, lipa i macierzanka...
Jak przygotować kąpiel uspokajającą:
Po 2 garści kwiatów lawendy, kwiatostanów lipy i ziela macierzanki. Po zawrzeniu gotujemy pod przykryciem 3-5 min.
- Więcej o:
Kiełki - nowalijki ze słoika
Miód. Jak powstaje i jakie ma właściwości. Najbardziej miododajne rośliny do ogrodu.
Rośliny na przeziębienie
Ukorzeniamy ananas
Kampania #PlantHealth4Life powraca!
Nowoczesne technologie w ogrodnictwie: Wspieranie tradycyjnych ogrodów przez inteligentne rozwiązania
Ukwiecaj Warszawę! Startuje 41. edycja konkursu Warszawa w kwiatach
Jakie korzyści wynikają ze wspólnej pracy z dziećmi w ogrodzie?