Czy psy powinny jeść popiół? Sprawdzamy, co zawiera sucha karma

Magda Kłodecka

Psy w Polsce dostają przede wszystkim suchą karmę. Ten, kto zechce wybrać najlepszą dla swojego zwierzaka, będzie miał nie lada kłopot

Psy - mistrzowie relaksu
Psy - mistrzowie relaksu
fot. thechive.com


Dla przeciętnego właściciela psa odczytanie z pełnym zrozumieniem składu suchej karmy stanowi nie lada problem.

Kurczak w wielu odsłonach

Kupując karmę z kurczakiem (a taką sprawdzaliśmy, jeśli dana marka ma) można się na przykład zastanawiać, czy częsta pozycja na liście, czyli "mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego", to:
1) kurczak,
2) sproszkowane mięso z kurczaka,
3) sproszkowany kurczak,
4) ekstrakt z mięsa,
5) tłuszcz z kurczaka,
6) mięso z kurcząt wstępnie trawione enzymami,
7) dehydratyzowane mięso kurczaka,
8) świeże mięso kurczaka,
9) wątróbka z kurczaka,
10) olej z wątróbki z kurczaka (to przykłady z wymienionych niżej karm) plus ryba w najrozmaitszych odmianach.
Każdy z tych składników w rzeczywistości dostarcza inną ilość kurczaka (w standardowym rozumieniu). Nie jest łatwo zorientować się, która karma zawiera więcej mięsa (zwykle w droższych otwiera ono spis składników), bo inaczej waży mięso surowe, suszone czy sproszkowane.

Dodatkowo do produkcji suchych karm wykorzystywane są dziwne - z punktu widzenia konsumenta - surowce, np. znajdujące się Acanie plony z łąki i ogrodu albo zawarty w Eukanubie heksametafosforan sodu, o którym Wikipedia pisze, że stosowany jest np. w przemyśle barwnikarskim oraz w środkach piorących i detergentach, zaś jedna z firm dostarczających chemikalia przestrzega, żeby w razie spożycia "podać dużą ilość wody, spowodować wymioty i wezwać lekarza". Być może te składniki są bardzo korzystne dla psa, ale trudno to ocenić stojąc przy sklepowej półce.
 
Najwięcej nie zawsze znaczy najwięcej

Producenci podają składniki w kolejności malejącej. Doświadczeni właściciele zwierząt przestrzegają jednak, że nie wystarczy sprawdzić, co jest numerem jeden - wiadomo, że większość kupujących sięgnie po karmę, w której na pierwszym miejscu jest mięso. Tymczasem producenci, chcąc przesunąć składnik na dalsze pozycje, niekiedy "rozbijają" go na części, np. wszystkie warzywa na poszczególne rodzaje albo rozdzielają pszenicę, mąkę pszenną i kaszkę pszenną.

Warto zwrócić uwagę na analizę składu - tłuszcz jest zwykle największym dostarczycielem energii (choć w tańszych karmach mogą to być węglowodany), ale w przypadku psów starszych lub mało ruchliwych wcale nie jest dobrze, jeśli dostają karmy z dużą jego zawartością, bo może to spowodować tycie.

Procentowa zawartość białka obejmuje łącznie to pochodzące ze składników zwierzęcych i roślinnych, a laik na pewno nie rozpozna, którego jest więcej.

Producenci podają także, ile w karmie jest włókna i popiołu. Włókno to coś, co - najogólniej - służy głównie oczyszczaniu przewodu pokarmowego zwierząt; można je porównać z błonnikiem. Nie powinno go być dużo (najlepiej 1-3 proc.), bo w nadmiarze mogłoby spowodować rozstrój psiego żołądka.

Popiół z kolei to wcale nie "zamulacz", czyli tani sposób na wypchanie worka z karmą. Jego ilość to informacja o zawartości ważnych składników mineralnych i mikroelementów (np. wapnia, żelaza, magnezu) i powinno to być od 5 do 9 proc.

Listy zawartych w karmach składników zwykle są długie, więc tutaj podajemy jedynie niektóre pozycje, biorąc pod uwagę zwłaszcza te, które znajdują się na pierwszych miejscach (czyli których powinno być najwięcej, choć nie zawsze - o czym wyżej).

Z niewiadomych powodów na karmach dla psów umieszczona jest też informacja: "Referencyjna wartość spożycia dla przeciętnej osoby dorosłej 2000 kcal".

Co jest w karmie? Oto składy kilku przykładowych produktów (od najtańszego)

Tesco Value, Pełnoporcjowa sucha karma dla dorosłych psów, 2,66 zł/kg
W składzie m.in.: zboża, produkty pochodzenia roślinnego, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, oleje i tłuszcze, składniki mineralne.
Analiza składu: białko 18 proc., tłuszcz 6 proc., popiół surowy 8 proc., włókno surowe 4 proc. itd.

Chappi, Z drobiem karma pełnoporcjowa, 3,55 zł/kg
W składzie m.in.: zboża (w tym 4 proc. pszenicy), produkty pochodzenia roślinnego, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (w tym 4 proc. drobiu), substancje mineralne.
Analiza składu: białko 20 proc., tłuszcz 6 proc., włókno surowe 3 proc., materia nieorganiczna 9 proc. itd.

Darling, Pełnoporcjowa karma dla dorosłych psów z kurczakiem i warzywami, 4,7 zł/kg
W składzie m.in.: zboże, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (8 proc.), składniki mineralne i warzywa (0,06 proc. suszonej marchwi i 0,06 proc. suszonego groszku).
Analiza składu: białko 17 proc., oleje i tłuszcze surowe 7 proc., popiół surowy 8 proc., włókno surowe 3 proc. itd.

Friskies, Balance z kurczakiem i dodatkiem warzyw pełnoporcjowa karma dla dorosłych psów, 5 zł/kg
W składzie m.in.: zboża, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (8 proc.), składniki mineralne, glikol propylenowy, glicerol, warzywa (0,08 proc. suszonych warzyw).
Analiza składu: białko 20 proc., oleje i tłuszcze surowe 10 proc., popiół surowy 8 proc., włókno surowe 3 proc. itd.

Butcher's, Natural Nutrition z kurczakiem kompletna karma, 5,5 zł/kg
W składzie m.in.: zboża, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (min. 30 proc. kurczaka), warzywa (min. 4 proc.), drożdże, minerały, różne cukry.
Analiza składu: proteiny 24 proc., tłuszcze 9 proc., włókno 2,5 proc., surowy popiół 9 proc. itd.

Pedigree, Vital protection z drobiem i warzywami karma pełnoporcjowa, 6 zł/kg
W składzie m.in.: zboża, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, oleje i tłuszcze (w tym 0,2 proc. oleju słonecznikowego, 0,25 proc. tranu rybiego), produkty pochodzenia roślinnego (w tym 2 proc. wysłodków buraczanych), substancje mineralne, warzywa (w tym 4 proc. marchewki, 4 proc. groszku).
Analiza składu: białko 21 proc., tłuszcz 13 proc., materia nieorganiczna 8 proc., włókno surowe 2 proc. itd.

Purina, Dog Chow Adult Chicken, 6,6 zł/kg
W składzie m.in.: zboża, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (8 proc.), produkty pochodzenia roślinnego, warzywa (suszony korzeń cykorii 1,1 proc.), składniki mineralne.
Analiza składu: białko surowe 24 proc., tłuszcz surowy 12 proc., włókno surowe 3 proc., popiół surowy 8 proc. itd.

Bosch, Adult, 6,6 zł/kg
W składzie m.in.: sproszkowane mięso drobiowe (min. 15 proc..), jęczmień, kukurydza, pszenica, orkisz, kaszka pszenna, sproszkowane mięso, ekstrakt z mięsa, sproszkowane ryby, pulpa buraczana (bez cukru), sproszkowane muszle.
Analiza składu: białko surowe 21,5 proc., tłuszcz surowy 10,5 proc., włókno surowe 2,5 proc., popiół surowy 5,5 proc.

Brit, Premium adult M, 7,27 zł/kg
W składzie m.in.: kurczak (41 proc.), kukurydza, pszenica, ryż, tłuszcz z kurczaka (konserwowany tokoferolami), olej z łososia, suszone jabłka, minerały, wyciągi z ziół i owoców (300 mg/kg), wyciąg z juki Schidigera (80 mg/kg).
Analiza składu: białko 25 proc., tłuszcz 15 proc., popiół surowy 6,4 proc., włókno 2,2 proc. itd.

Eukanuba, Adult Medium Breed Maintenance, 9,47 zł/kg
W składzie m.in.: mięso z kurcząt (ponad 20 proc.), kukurydza, pszenica, mączka rybna, tłuszcz zwierzęcy, jęczmień, sorgo, mączka drobiowa, suszona pulpa buraczana, mięso z kurcząt wstępnie trawione enzymami, suszone całe jaja, heksametafosforan sodu, fosforan dwuwapniowy.
Analiza składu: białko 26 proc., tłuszcz 15 proc., popiół 7,5 proc., włókno 2,5 proc. itd.

Frolic, Complete z drobiem zbożami i warzywami karma pełnoporcjowa, 10 zł/kg
W składzie m.in.: zboża, roślinne ekstrakty białkowe, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (w tym 4 proc. drobiu), oleje i tłuszcze (w tym 0,25 proc. tranu rybiego, 0,5 proc. oleju słonecznikowego), substancje mineralne, warzywa (4 proc. marchewki).
Analiza składu: białko 20 proc., zawartość tłuszczu 11,5 proc., materia nieorganiczna 7,5 proc., włókno surowe 2,5 proc. itd.

Royal Canin, Medium Adult, 10 zł/kg
W składzie m.in.: kukurydza, suszone mięso drobiowe, mąka kukurydziana, mąka pszenna, suszone białko wołowe i wieprzowe, pulpa buraczana, olej rybny, sole mineralne.
Analiza składu: białko 25 proc., tłuszcz 14 proc., popiół surowy 5,6 proc., włókno surowe 1,2 proc. itd.

Acana, Chicken & Burbank potato, 13,62 zł/kg
Składniki regionalne: dehydratyzowane mięso kurczaka, świeże mięso kurczaka, ziemniaki, parowany owies, groszek, świeże całe jaja, świeże mięso storni, lucerna, tłuszcz z kurczaka, płatki owsiane, wątróbka z kurczaka, olej z wątróbki z kurczaka, olej ze śledzia, włókno grochu, jabłka, gruszki, słodkie ziemniaki, dynia, kabaczek, pasternak, marchewka, szpinak, żurawina, czarne jagody, organiczne wodorosty, korzeń cykorii, jagody jałowca, dzięgiel litwor, kwiat nagietka, słodki koper, liście mięty pieprzowej, lawenda, rozmaryn, witaminy i minerały.
Analiza składu: białko 28 proc., tłuszcz 17 proc., włókno 4 proc. itd.Przeczytaj także: Producenci wody grożą sądami za zachwalanie kranówki


Skomentuj:

Czy psy powinny jeść popiół? Sprawdzamy, co zawiera sucha karma