Drzewa na wilgotne miejsca

Wiesław Gawryś

W naszym ogrodzie jest podmokły zakątek, gdzie ciągle stagnuje woda. Nie chciałbym zmieniać tych warunków, tylko posadzić tam ładne drzewo. Daniel Osuch

Wierzba płacząca
Wierzba płacząca
Fot. Shutterstock
Takich drzew jest sporo, bo w warunkach naturalnych istnieją gatunki, które lubią podmokłe, bagniste tereny. Do naszych ogrodów wybierajmy takie, które są mrozoodporne. Do ciekawszych należy cypryśnik błotny (Taxodium distichum). Ten gatunek iglasty wolno rośnie, ale z czasem osiąga nawet 20-25 m wysokości. Jego igły są miękkie w dotyku i opadają jesienią. W starszym wieku cypryśnik wytwarza tzw. pneumatofory - wyrostki na korzeniach.

Godne polecenia są też dwa egzotyczne drzewa, których liście pięknie się przebarwiają jesienią: grujecznik japoński (Cercidiphyllum japonicum), a także błotnia (Nyssa sylvatica) z Ameryki Północnej. Nie zapominajmy również o wierzbach, które bardzo lubią wilgoć w glebie. Do popularnych należy niewielka wierzba całolistna (Salix integra) 'Hakuro-Nishiki', która najładniej wygląda, gdy jej koronę formuje się na kształt kuli. Jeśli woli Pan duże drzewa, polecamy wierzbę płaczącą (S. sepulcralis) 'Chrysocoma' lub argentyńską (S. erythroflexuosa). Na wilgotne miejsca nadają się także krzewy: kalina koralowa (Viburnum opulus), a także czeremcha pospolita (Prunus padus) - oba mało wymagające i ładnie kwitnące.

Skomentuj:

Drzewa na wilgotne miejsca