Najlepsze miejsce dla rypsalisa [Ekspert radzi]

Wiesław Gawryś

Piszcie do nas, jeśli macie problem. Nasi eksperci są do Waszej dyspozycji. Odpowiedzi przyślemy e-mailem, a wybrane zagadnienia opublikujemy na łamach pisma.

RYPSALIS warto zawiesić latem na półcienistym balkonie.
RYPSALIS warto zawiesić latem na półcienistym balkonie.
Fot. Wikimedia Commons/Gerbil

Mój rypsalis stoi na parapecie, a część jego pędów, która zwisa nad kaloryferem, mocno żółknie. Dlaczego?

Pyta: Lidia Kędziora

Wieslaw GawrysWiesław Gawryś - mgr inż. ogrodnictwa, wicedyrektor Ogrodu Botanicznego PAN w Warszawie Powsinie

Wiesław Gawryś: Wprawdzie rypsalisy lubią rozproszone światło, jednak miejsce poniżej parapetu jest dla nich zdecydowanie za ciemne, a w okresie grzewczym - także za ciepłe i nazbyt wysuszone przez kaloryfer.

Chociaż rypsalis należy do rodziny kaktusowatych, jego naturalnym środowiskiem nie jest pustynia, lecz tropikalne lasy. Rośliny z tego rodzaju botanicznego żyją na drzewach (są epifitami), gdzie zakorzeniają się w niewielkiej ilości podłoża zgromadzonego pomiędzy konarami. Panuje tam duża wilgotność - podobne warunki powinniśmy zapewnić tym roślinom w mieszkaniu. Nie należy też nadmiernie przesuszać podłoża, szczególnie wiosną, w okresie wzrostu nowych pędów.

Kondycję rośliny łatwo poprawić, zawieszając ją np. w koszu u sufitu lub stawiając na półce w pobliżu okna. Prawdopodobnie żółte pędy opadną, ale w lepszych warunkach roślina wkrótce wypuści nowe.

Skomentuj:

Najlepsze miejsce dla rypsalisa [Ekspert radzi]