Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak poluje dzbanecznik? [Ekspert radzi]

Wiesław Gawryś

W dzbaneczniku fascynuje mnie końcówka liści w kształcie dzbanka. Wiem, że to pułapka na owady. Jak ona działa? Pyta: Grzegorz Bednarski

Barwna klapka na szczycie 'dzbanka' i jego karbowana krawędź wyglądają efektownie, a w istocie służą do polowania na owady.
Barwna klapka na szczycie 'dzbanka' i jego karbowana krawędź wyglądają efektownie, a w istocie służą do polowania na owady.
Fot. Nokuro shutterstock

08.09.2003  POWSIN OGROD BOTANICZNY PAN ALPINARIUM UPRAWY ROSLINNOSCI GORSKIEJ N/Z WIESLAW GAWRYS ZASTEPCA DYREKTORA OGRODU BOTANICZNEGO PAN FOT. JERZY GUMOWSKI / AGENCJA GAZETAFot. JERZY GUMOWSKI

Wiesław Gawryś mgr inż. ogrodnictwa, wicedyrektor Ogrodu Botanicznego PAN w Warszawie Powsinie

Dzbaneczniki (Nepenthes) należą do roślin mięsożernych. Polują na owady i trawią je, by uzupełniać niedobory składników odżywczych w podłożu. Rośliny te żyją bowiem na ubogich w związki mineralne, najczęściej bagiennych terenach Madagaskaru, Półwyspu Indochińskiego oraz na wyspach Pacyfiku.
Pędy dzbaneczników początkowo są wzniesione, ale pod wpływem ciężaru "dzbanków" z zawartym w nich płynem zwieszają się. Te zmodyfikowane końcówki liści o długości kilku lub kilkunastu centymetrów mają oryginalną budowę i barwę. Dzban od góry jest osłonięty wieczkiem, brzeg wyścieła kołnierzyk z nektarnikami. Przysiadają tu owady zwabione zapachem nektaru, a że kołnierzyk jest śliski, zjeżdżają po ściance wprost do zbiorniczka na dnie dzbana. Z takiej pułapki nie sposób się wydostać. Owady zostaną strawione, bo ciecz, do której wpadły, to kwasy trawienne.
Dzbanki, które są największą ozdobą rośliny (kwiaty są niepozorne) po paru tygodniach od przyniesienia do domu zasychają. Aby tak się nie stało, obok dzbanecznika warto postawić nawilżacz.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak poluje dzbanecznik? [Ekspert radzi]