Kwietniowe wysiewy w gruncie [Ekspert radzi]

Małgorzata Szymkiewicz

Rzadko bywam na mojej działce oddalonej od domu o 80 km. Chciałabym tam teraz posiać jakieś niekłopotliwe kwiaty. Jakie mam wybrać? Pyta: Marzena Janiszewska

Groszek pachnący można wysiać już na początku kwietnia.
Groszek pachnący można wysiać już na początku kwietnia.
Fot.: Laura Bartlett shutterstock

Małgorzata Szymkiewicz, architekt krajobrazu, ogrodniczkaMałgorzata Szymkiewicz, architekt krajobrazu, ogrodniczka/Fot.: mat. red.

Małgorzata Szymczykiewicz: Skoro nie może Pani często bywać na działce, radzę wybrać gatunki najodporniejsze, które zniosą kilkudniową suszę. Jednak zaraz po wysiewie trzeba się postarać, by nasiona miały dobre warunki do kiełkowania, czyli dość wilgotną glebę. Jest to ważne także dla początkowego stadium rozwoju siewek. Aby zabezpieczyć glebę przed wysychaniem, warto ją wymieszać z kompostem lub odkwaszonym torfem, a jej powierzchnię pomiędzy rzędami roślin wysypać np. żwirem lub trocinami, co zapobiegnie silnemu parowaniu wody.

Wykorzystujemy do tego tylko te gatunki, które mają krótki okres wegetacji i w ciągu kilku-kilkunastu tygodni od wysiewu zdążą do lata zawiązać pąki.

I tak czarnuszkę, eszolcję (maczek kalifornijski), groszek pachnący, maciejkę oraz kosmos (onętek) można wysiać w kwietniu, gdy ziemia w ogrodzie jest już trochę ogrzana. Natomiast rośliny bardziej wrażliwe na chłód, jak np. dziwaczek, aksamitkę, fasolę ozdobną, nasturcję i nagietek, siejemy do gruntu w gruncie na początku maju.
Wybrane miejsce przekopujemy, czyścimy z chwastów i grabimy. Wyznaczamy płytkie (około 1 cm) rowki. Nasiona rozmieszczamy w nich niezbyt gęsto, a następnie przysypujemy ziemią i delikatnie podlewamy.

Wschodzące siewki przerywamy w taki sposób, aby pozostałe rośliny miały dostateczną swobodę rozrastania się.

Jeżeli przed siewem nie zastosowaliśmy nawozu długo działającego, to 3-4-tygodniowe siewki wzmacniamy odżywką wieloskładnikową.
Dla kwiatów jednorocznych wybieramy w ogrodzie jasne stanowiska, bo na takich obficiej kwitną.

Skomentuj:

Kwietniowe wysiewy w gruncie [Ekspert radzi]