Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sposób na podmokłe miejsca [Ekspert radzi]

dr Wojciech Słomka

Mam w ogrodzie nieco obniżone miejsce, w którym po roztopach i po większym deszczu długo zalega woda. Wszelki próby uprawy kończą się tym, że rośliny gniją. Czy jest na to rada? Pyta: Milena Kacperska

w zagłębieniu terenu położono czarną agrowłókninę i usypano na niej kamienie. Taką 'rynną' nadmiar wody spływa z trawnika.
w zagłębieniu terenu położono czarną agrowłókninę i usypano na niej kamienie. Taką 'rynną' nadmiar wody spływa z trawnika.
Fot.: Arina P Habich shutterstock

Wojciech Słomka Wojciech Słomka - specjalista ds. ochrony roślin

Wojciech Słomka: Nadmiar wody w ogrodzie zawsze rodzi problemy. W takim miejscu silnie rozwijają się szkodniki i choroby roślin. Jak temu zaradzić? Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie odwodnienia. Jego rodzaj zależy głównie od typu gruntu. Na glebach piaszczystych można się bez niego obyć, ale na ciężkich (ilastych i gliniastych), gdzie woda przesącza się powoli - odwodnienie jest konieczne. Podobnie zresztą jak w przypadku, gdy poziom wód gruntowych i podskórnych jest wysoki. Wtedy odwodnienie decyduje o uregulowaniu stosunków wodno-powietrznych w glebie.

W ogrodach o dość dużej, stałej wilgotności podłoża oraz podatnych na zalewanie odwodnienie należy instalować przy powierzchniach utwardzonych, takich jak ścieżki i podjazdy. Chroni ono również fundamenty budynków przed wilgocią.
Rodzaje odwodnień zostały podzielone na dwie kategorie. Pierwsza to odwodnienie powierzchniowe stosowane w małych ogrodach, które tworzy system rynien wykopanych zgodnie ze spadkiem terenu. Dno wyściela się geowłókniną i zasypuje żwirem aż do poziomu powierzchni gleby. Woda po deszczu spływa do rynien, a następnie do podłoża lub do głównego odbiornika. Takie rozwiązanie techniczne można zamaskować od góry warstwą geowłókniny, na której rozsypuje się ziemię i wysiewa trawę.

Metalowa krata osłania rynnę drenażową umieszczoną w glebie i zbierającą wodę, która spływa po ulewach.Fot.: Sutichak shutterstock

Drugą kategorię są odwodnienia podziemne, stosowane na dużych powierzchniach, gdzie teren jest bardzo wilgotny. Wśród nich wyróżniamy m.in. odwodnienia punktowe, zalecane do miejscowego odsączania wody z gleby lub stanowiące sieć równomiernie rozmieszczonych i połączonych ze sobą studni odsączających. Przestrzeń w studzienkach wypełniona jest żwirem lub gruboziarnistym piaskiem. Zmagazynowana woda wsiąka w podłoże lub jest odprowadzana systemem rur do głównego zbiornika.
Z kolei odwodnienia liniowe to systemy sączków i rur drenarskich umieszczonych w zagłębieniach wypełnionych żwirem i piaskiem. Tworzą one pod ziemią instalację zbierającą nadmiar wody i odprowadza ją poza ogród, np. do rowów melioracyjnych.

Na to potrzebne jest jednak pozwolenie, wydawane przez gminę lub zakład komunalny. Natomiast o pozwolenie na odprowadzenie wody do rowu melioracyjnego należy się zwrócić do wiejskiej lub gminnej spółki melioracyjnej bądź wojewódzkiego zarządu melioracji.

    Więcej o:

Skomentuj:

Sposób na podmokłe miejsca [Ekspert radzi]