Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak podglądać ptaki [Ekspert radzi]

Kacper Kowalczyk

Mam kilka budek dla ptaków, w których co roku sikorki i szpaki zakładają gniazda. Chciałbym je podglądać. Jak zainstalować kamerę? Pyta: Bernard Mrugała

Jeśli chcemy obserwować ptaki na zewnątrz budki, wybierzmy kamerę przemysłową. Najtańsza kosztuje 150-300 zł.
Jeśli chcemy obserwować ptaki na zewnątrz budki, wybierzmy kamerę przemysłową. Najtańsza kosztuje 150-300 zł.
Fot.: Ozerov Alexander shutterstock

Kacper Kowalczyk Kacper Kowalczyk: dziennikarz, ekolog/Fot.: mat. red.

Kacper Kowalczyk: Na rynku dostępne są gotowe zestawy do podglądania ptaków, ale drogie (500-600 zł). Podobne urządzenie można jednak zrobić własnoręcznie. Gdy chcemy obserwować ptaki z zewnątrz, kamerę montujemy na pobliskim drzewie. Mocujemy ją na pierścieniu z blachy, którym otaczamy pień, a następnie ustawiamy pod odpowiednim kątem. Pozostaje tylko podłączyć ją kablem USB z monitorem czy komputerem.

Drugie rozwiązanie to stelaż z metalowych rurek (ok. 50 zł), do których zamontowana jest głowica pozwalająca zamocować kamerę.
Jeśli natomiast chcemy obserwować, co się będzie działo w budce, powinniśmy odpowiednio ją skonstruować. Jeśli kupujemy gotową budkę (ich ceny zaczynają się od 30 zł), wybierzmy taką, w której  możliwe będzie zamontowanie ka-
mery tak, by nie przeszkadzała ptakom. Na bocznych ściankach na wysokości 5-10 cm od dna budki oraz pośrodku ścianki wiercimy otwory o średnicy 2 cm, które następnie zatykamy przezroczystymi korkami plastykowymi (można je kupić w sklepach budowlanych), aby do środka wpadało więcej światła.

A jaką wybrać kamerę i jak ją podłączyć? Jeśli chcemy umieścić kamerę na zewnątrz, kupmy przemysłową, która pracuje całą dobę bez względu na pogodę.  Jeśli natomiast
zdecydujemy się na montaż wewnątrz budki, rozejrzyjmy się za kamerą wifi (kosztuje ok. 250 zł) lub internetową (ok. 100 zł).  Sygnał z wifi możemy odbierać z dużej odległości, a poprzez kabel do 5 m.

Dzięki nagraniom z ptasich budek udało się poznać nieznane dotąd zachowania i obalić mity krążące wokół niektórych gatunków, jak np. ten, że bociany białe są sobie wierne - kamery przy ich gniazdach dowiodły, że bociany są wierne gniazdu, a nie partnerowi.

Skomentuj:

Jak podglądać ptaki [Ekspert radzi]