Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak pielęgnować hiacynty w doniczkach?

Alicja Gawryś

Dostałam na gwiazdkę kwitnący hiacynt. Teraz już stracił kwiaty i nie wygląda zbyt ładnie. Co z nim dalej robić? Cebula wygląda na zdrową. Pyta: Urszula Andrzejewska

Hiacynt wstawiony do osłonki podlewamy niezbyt obficie, by woda zbyt długo nie zalegała na dnie - grozi to bowiem gniciem korzeni.
Hiacynt wstawiony do osłonki podlewamy niezbyt obficie, by woda zbyt długo nie zalegała na dnie - grozi to bowiem gniciem korzeni.
fot. Shutterstock

Piszcie do nas, jeśli macie problem. Nasi eksperci są do Waszej dyspozycji. Odpowiedzi przyślemy e-mailem, a wybrane zagadnienia opublikujemy na łamach pisma.

Radzi: Alicja Gawryś, mgr inż. ogrodnictwa

 

Alicja Gawryśfot. archiwum

Hiacynty, podobnie jak narcyzy i krokusy, masowo pędzi się w szklarniach. W efekcie w sklepach już zimą można kupić okazy kwitnące albo z kwiatami w pąkach. Gdy taka roślina trafi do naszego mieszkania, należy ją regularnie podlewać - jej cebula będzie miała dość siły, by kwiaty się rozwinęły, czerpiąc z niej substancje zapasowe.
Liście hiacynta są nie tylko efektowne, ale odgrywają ważną rolę - to w nich zachodzi fotosynteza. Proces ten wymaga światła. Dlatego, gdy kwiaty już zaschną, a liście są jeszcze zielone, roślinę nadal trzymamy w jasnym miejscu, podlewamy i raz na 10 dni zasilamy słabym roztworem nawozu do gatunków kwitnących. Dzięki temu cebula się wzmocni. Kiedy liście zżółkną, obcinamy je i przestajemy roślinę podlewać. Cebulę przechowujemy w domu i wczesną jesienią sadzimy w gruncie. Nie zdziwmy się, gdy za rok wyrosną z niej tylko liście - to znak, że w cebuli wyeksploatowanej pędzeniem nie powstał jeszcze pąk kwiatowy. Taka roślina zakwitnie w kolejnych latach.

 

Skomentuj:

Jak pielęgnować hiacynty w doniczkach?